OCZ, G.Skill, Patriot ve Corsair’den Sıkı DDR2 Bellekler

OCZ, G.Skill, Patriot ve Corsair'den Sıkı DDR2 Bellekler

Doğru belleği seçmek sizin için bazen çok basit, bazen de oldukça kafa yorucu olabilir. Eğer hızaşırtmayla uzaktan yakından alakanız yoksa sisteminize uygun herhangi bir belleği fazla düşünmeden satın alabilirsiniz: Her markadan DDR2-800 bellekler günümüzün Athlon 64 X2 veya Core 2 Duo destekli anakartlarının hepsiyle çalışabilir. Bunun yanında belleğin saat hızını veya gecikme sürelerini değiştirerek sistem başarımını arttırmayı planlayanların ne kadar başarıma ihtiyaçları olduğunu hesaplamak ve kendilerine en uygun belleği belirlemek için biraz zamana ihtiyaçları vardır. Bellek pazarında G.Skill, OCZ ve Patriot çıkardıkları yeni üst seviye ürünlerle günümüzün kralı Corsair PC10000 Dominator belleği tahttan indirmeyi hedefliyorlar.

Şayet üst seviye bellek seçmek gibi bir niyetiniz varsa basit bir bellek seçmek için harcayacağınız zamanı iki veya üç ile çarpın. Dolayısıyla belleklere hızaşırtma yapmanın veya ayarlarıyla oynamanın başarıma etkisinin birkaç sene önce olduğu gibi çok olmadığına dikkat çekmek istiyorum. Tamam, bellek hızını arttırmak bellek veriyolu genişliğinin doğrusal biçimde artmasına yardımcı oluyor ama karşılaştırma yazılımlarında bunu pek göremiyorsunuz. Yani aslında deney sonuçlarımızdan da görebileceğiniz gibi bellek ayarlarını değiştirmenin genel başarıma çok küçük bir etkisi var. Bunun nedeni günümüz X86 işlemcileri üzerindeki verimli L2 önbellekler: Akıllı önbellekler sadece sistemin genel başarımını olumlu yönde etkilemekle kalmıyorlar, aynı zamanda üst seviye belleklerle, sıradan bellekler arasındaki farkı da azaltıyorlar. Tecrübelerimize göre daha hızlı bir işlemciye fazladan para ayırmanın üst seviye bellek satın almaktan daha fazla başarım getireceğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Her şeye rağmen en iyi başarımı ancak tüm bileşenleri sınırlarına dayayarak elde edersiniz. Öyleyse hadi işe belleklerle başlayalım. Kralımız Corsair Dominator PC10000’i ve onu tahtından etmeye çalışacak savaşçılar olan G.Skill F2-6400, G.Skill F2-8500, OCZ FlexXLC, OCZ Reaper ve yeni Patriot PC2-10100’i selamlayın.

Bir cevap yazın