Obsidian Fallout İsim Haklarını Satın Aldı

Geçtiğimiz ay yaşadığımız Fallout: New Vegas bombardımanının ardından hem geliştirici Obsidian Entertainment, hem de yayıncı Bethesda Softworks kısa süreli bir sessizliğe bürünmüştü. Bugünse bu sessizlik, heyecan verici yeni bir haberle bozuldu: Neverwinter Nights 2, Star Wars: KOTOR II gibi oyunlardan tanıdığımız ve bir türlü tamamlanamayan Alpha Protocol’ün mimarı Obsidian Entertainment, Fallout haklarını Bethesda’dan satın aldığını duyurdu.

Obsidian CEO’su Feargus Urquhart, konuyla ilgili heyecanlarını şu sözlerle dile getirmiş:

“Bu gelişmeden ve bu gelişmenin Obsidian ve Fallout fanları için taşıdığı büyük anlamdan dolayı çok heyecanlıyız. Fallout gelmiş geçmiş en büyük RPG markalarından biri. Dünya çapında milyonlarca Fallout oyunu satıldı ve Fallout hayranları şu an merakla Fallout: New Vegas’ı bekliyorlar. Obsidian’ın bu alandaki kanıtlanmış başarısı, sektördeki tecrübemiz ve önceki oyunlarda yakaladığımız büyük başarılar, bize seriye yakışacak bir yeni Fallout oyunu yapma imkanı verecek.”

Projenin başındaki John Sawyer ise Fallout’un bu güne kadar yapılmış en iyi oyunlardan biri olduğunun altını çizerek başladığı sözlerine şöyle devam etmiş:

“Seriyi RPG köklerine geri döndürmeyi ve bunu yaparken de yüksek kalitede bir görsellik sunmayı planlıyoruz. Birçok Fallout hayranının, serinin şu anki durumundan memnun olmadığının farkındayız, özellikle ilk oyunları muhteşem bir deneyime dönüştüren PnP* öğeleri anlamında. Biz bütün bunları geri getiriyoruz. Oyun geliştiricileri ve RPG oyuncuları olarak bir oyunu muhteşem yapan özelliklerin neler olduğunu çok iyi biliyoruz ve bu konuda hiçbir pazarlama departmanı bize aradaki farkın ne olduğunu söylemeyecektir.”

Son olarak Bethesda başkanı Vlatko Andonov’un bu heyecan verici gelişmeyle ilgili sözlerine kulak verelim:

“Bu, her iki şirket ve oyuncular için çok güzel bir anlaşma oldu. Birçok firmanın Fallout ismini satın alabilmek için devreye girmesine rağmen Obsidian’ın RPG oyunları yapma konusundaki başarısından çok etkilendik. Obsidian, Fallout markasına sahip olabilecek en ideal seçimdi.”

Bütün bu güzel açıklamalarla beraber Obsidian’ın bünyesi altında ayrı bir Fallout bölümü oluşturacağını da belirtelim. Ayrıca Obsidian, orijinal Fallout oyunlarında görev almış Leonard Boyarsky, Tim Cain ve Jason Anderson gibi tecrübeli isimleri de kadrosuna katacağını açıklamış durumda.

Obsidian Entertainment’ın Alpha Protocol ve Fallout: New Vegas projelerinin yanında Red Eagle Games ile ortak olarak yeni Wheel of Time oyunları üzerinde de çalıştığını düşündüğümüzde “yeni bir BioWare mi geliyor” diye sormadan edemiyoruz.

http://oyun.thgtr.com/haber/oyun/1-nisan

7 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Evet doğru biliyorsun. Interplay’in ardından Tim Cain ve  Jason Anderson ile Troika’yı kurmuşlardı. Diablo III’teki görevi de yanlış hatırlamıyorsam daha çok hikaye üzerine oldu. Muhtemelen Blizzard’taki misyonunu da tamamlamıştır.

  Bu yeni gelişme, Leonard Boyarsky ve kankaları için de bir köklere dönüş olacak.

 2. Barnz

  Nisan 1.

  Hoş bir deneme, ancak Bethesda’nın Fallout gibi bir ismi asla bırakmayacağını biliyorum. Sonuna kadar sömüreceklerdir. Fallout’un hakları için Troika’ya söz verilmiş iken Bethesda’nın daha fazla para sunarak, hakları satın alması önemli bir adımdı. Geri dönüşü olmayan bir adım.

  Troika yinede ismi kullanmadan kendi wasteland oyununu yapıyordu. Gerekli ilgi dağıtımcılardan gelmeyince Troika’nın kaçınılmaz sonuda gelmişti. Bu zamandan sonra Tim Cain, Chris Avellone gibi isimlerin aynı çatı altında buluşması imkansız.

  Son olarak, Obsidian’ın şu aralar Bethesda/Zenimax ile ilgili nasıl basına karşı hoş konuştuklarına tanık olan oldu mu? Gülünç bir durum. Avellone’nin çenesini bile kapamayı başardılar, ne diyelim. New Vegas’ı bekliyoruz.

Bir cevap yazın