Obama Hayır Dedi SOPA Tasarısı Rafa Kalktı

Anti-SOPA hareketi bugün kendisine oldukça güçlü bir destekçi daha buldu. Beyaz Saray, SOPA tasarısını desteklemediğini açıkladı.

ObamaBir süredir devam eden SOPA (Çevrimiçi Korsanlığı Durdurun) yasa tasarısı tartışmaları nihayet sona erecek gibi görünüyor. En azından şimdilik. Zira mikrofonu eline alan ABD başkanı Barack Hussein Obama, bu tasarının özgürlüklere indirilen bir darbe olacağının altını çizerek tasarıyı desteklemediğini tüm dünyaya açıkladı. Bunun üzerine Amerikan Temsilciler Meclisi üyelerinden Eric Cantor da SOPA’ya ilişkin tüm çalışmaların durdurulduğunu açıkladı.

Tabii olayların bu noktaya gelmesinde yoğun tepkilerin ve oldukça organize bir şekilde yürütülen protesto çalışmalarının da payı var. Kasım ayında Google, Facebook, Twitter, Zynga, eBay, Mozilla, Yahoo, AOL ve Linkedin gibi devlerin tepkisini çeken tasarı, daha sonra arkasına Electronic Arts, Nintendo, Sony, Xerox, Disney, Warner Bros, Amerika Sinema Filmleri Derneği ve Eğlence Yazılım Derneği’nin yanı sıra Caterpillar, adidas, Nike ve Zippo gibi alakalı alakasız 300’den fazla şirketin, derneğin ve sivil toplum kuruluşunun desteğini almıştı. Ancak buna rağmen tasarıya olan tepkiler çığ gibi büyümeye devam etmiş; Amerika’nın en büyük domain şirketlerinden biri olan GoDaddy tasarıya destek verdiğini açıkladıktan sonra 10 gün içinde 100,000’den fazla müşteri kaybetmiş ve en son donanım devi Nvidia, Minecraft’ın yaratıcısı Mojang ve Firafall Online’ın geliştiricisi Red 5 Studios tasarının kesinlikle karşısında olduklarını açıklamışlardı. Dahası Wikipedia, Reddit, WordPress, Avast, Major League Gaming ve Destructoid gibi birçok şirket ve internet sitesi de tasarı karşısında 18 Ocak’ta büyük çaplı bir iş durdurma eylemine gideceklerini duyurmuşlardı.

Evet, Beyaz Saray’dan gelen “veto tehdidi” SOPA’yı bir süreliğine oyun dışı bırakmış görünüyor. Ancak aynı sansürcü önlemleri içeren ikiz kardeşi PIPA, Senato’da beklemede. Yani tehlike henüz tam anlamıyla geçmiş değil. Bu tasarının da 24 Ocak’ta gündeme oturması bekleniyor.

Bütün bunlardan sonra internet erişiminin anayasalar ile korunan ve güvence altına alınan bir hak olması gerekliliği iyice ortaya çıkıyor sanırım. Ülkemizde de hem sansürcü filtre tartışmaları hem de yeni anayasaya tartışmaları tazeliğini koruyorken, birilerinin bunu daha sesli bir şekilde gündeme taşıması gerekiyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın