NyxQuest: Kindred Spirits İnceleme

Ölümlülerin tanrılara korku içinde kulluk ettiği zamanlarda iki ruh, bu iki farklı dünyayı birbirine bağlayacak müthiş bir dostluk kurdu. Sonsuza dek…

Ben, Icarus, uçarak yeni dünyalar keşfetme hayalleriyle doluydum. Bir gün o kadar yükseğe uçtum ki, bulutların üzerine kurulmuş bambaşka bir krallık keşfettim. Ve içinde çok özel bir varlık… Adı Nyx’di; onu gördüğüm anda büyülenmiştim adeta güzelliğiyle. Aramızda özel bir dostluğun filizlenmesiyse uzun sürmedi. Ancak gece olduğunda o yer ve Nyx sırra kadem basıyor, bense dünyama dönmek zorunda kalıyordum.

NyxQuest 1

Bu gidiş gelişlerim sırasında dünyamın artık aynı yer olmadığını hissetmeye başladım. Hava inceliyor; sıcaklık günden güne dayanılmaz bir hal alıyordu.  Güneşten gelen ışınların önüne çıkan her şeyi yok etmeye başlamasıysa dev bir felaketle sonuçlandı. Uçtum, fakat balmumundan yaptığım kanatlarım bu sıcağa dayanamadı. Ve düştüm… Benim tekrar gelemeyeceğimi anladığında Nyx, Olimpus’un kanunlarına karşı gelerek beni aramaya geldi. İşte o anda dünyamın neye benzediğini gördü. Çökmüş ve terk edilmiş; içinde hiçbir yaşam belirtisi olmayan… İşte onun hikayesi burada başlıyor.

NyxQuest 2

Parnassus’a Doğru…

NyxQuest: Kindred Spirits, İspanyol Over the Top Games’in geçtiğimiz yıl Nintendo Wii için geliştirdiği, sıra dışı oynanış mekanikleri ve eğlenceli fizik bulmacalarına sahip, Yunan mitolojisiyle süslenmiş bir platform oyunu. Aslına bakarsanız, aralarında bir platform oyunu olmak ve Yunan mitolojisinden motifler taşımak dışında bir ortaklık bulunmasa da, NyxQuest için NES dönemindeki Kid Icarus’un manevi devamı diyebiliriz. Zira NyxQuest, katıldığı birçok bağımsız oyun festivalinde topladığı ödüller ve oyun basınından aldığı olumlu eleştirilerle kendisine “özel” platform oyunları arasında bir yer bulmayı şimdiden başardı. İspanyol dostlarımızın NyxQuest’i Mac ve PC platformları için de geliştirme kararı almasıyla da Gece Tanrıçası Nyx’in Olimpos’un tanrılarının koyduğu kanunlara karşı gelerek Icarus’u bulmak için atıldığı bu masalsı yolculuğa artık çok daha yakınız.

NyxQuest 3

NyxQuest'in artistik tasarımına hayran olmamak elde değil.

Peki siz, Nyx ve Icarus’unki kadar cesur bir ruha sahip misiniz? Cevabınız evetse, NyxQuest: Kindred Spirits 27 Eylül’de Steam üzerinden yayınlanmadan önce sizler için hazırladığımız bu çok özel incelememize mutlaka bir göz atın. Karşınızda 10$’a satın alabileceğiz en iyi oyun duruyor olabilir.

5 Yorum

  1. Ziyaretçi

    İnceleme çok hoş olmuş. Türk oyunları hakkındaki yorumlarınıza da katılıyorum. Bu tip bağımsız oyunlar yapılabilir rahatlıkla. Potansiyel var bence.

    Nyx Quest’i de steamde gördüm. Şu an %10’luk ön siparş indirimi var. Ama ben demoyu beklicem. Zaten şu an limitim de dolmuş. Kesinlikle alacağım ama. Video da güzelmiş. Yeni yazılarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın