Nvidia’nın Yol Haritası Belli Oldu

Güle güle Fermi, hoşgeldin Kepler.

Nvidia LogoNvidia, gelecek yıllardaki GPU stratejisini düzenlediği bir basın toplantısıyla açıklığa kavuşturdu. Fermi’den sonra Nvidia, Kepler GPU mimarisini hazırlıyor. Kepler, 28 nanometre üretim teknolojisine sahip olacak ve ilk Kepler mimarisine sahip ilk Nvidia GPU örneklerinin bu yılın sonuna doğru hazır olması bekleniyor. Bu, Nvidia Kepler GPU’su kullanan ilk ekran kartları 2011 ilk çeyrek veya ikinci çeyrekte piyasada olabilir demek.

Nvidia’a göre Kepler, Fermi’e göre 3 veya 4 kat daha fazla watt başına performans sergileyecek.

Nvidia, Kepler’den sonra 2013 yılı için Maxwell mimarisini hazırlıyor. Maxwell mimarisi ile üretilmiş GPU’lar, GPU tabanlı işlemlerde 16 kat daha fazla başarım sergileyebilecek. Maxwell’in, Kepler’a göre 3 kat daha fazla watt başına performans sergilemesi bekleniyor.

Maxwell’in belkide en ilginç yönü ise, sanal bellek teknolojisine destek vermesi. Bu teknoloji, GPU’ların CPU’dan bağımsız olarak çalışabilmesine olanak sağlayacak.

Nvidia, Fermi’nin watt başına performansta gösterdiği pek de hoş olmayan tablodan sonra, dersine sıkı çalışmış gözüküyor.

Nvidia’nın, AMD HD 6000 serisine cevap vermekte geç kalmayacağını görmek de ayrıca sevindirici. Tabi işler yolunda giderse.

2 Yorum

    • Tahir Meylani

      Aslında bağımsız CPU demiyelim de, Maxwell GPU’lar şimdiye kadar hiç olmadığı kadar CPU’dan bağımsız olacak diyelim.

      Maxwell mimarisi ile GPU’lara sanal bellek özelliği gelecek. Bu sayede GPU’lar CPU’dan bağımsız işlem yapabilecekler.

Bir cevap yazın