NVIDIA’nın "Yeni ve Geliştirilmiş" nForce3 250 Gb Yonga Seti

nForce3 250 Gb, Athlon64 Engelli Koşusunu Geçiyor

NVIDIA'nın "Yeni ve Geliştirilmiş" nForce3 250 Gb Yonga Seti

Geçtiğimiz sonbahar NVIDIA bizi düş kırıklığına uğratmıştı. Kağıt üzerinde çok iyi özelliklere ve tasarıma sahip görünen Athlon64’e uygun nForce3 150, yarıştaki rakibi olan VIA’nın K8T800’ünün gerisinde -az da olsa- kalıyordu.

Yakına kadar söylentilerin konusunu, HyperTransport (Yüksekİletim) anayol (bus) genişliğini 8bit 600MHz’den, daha uygun olan 16bit 800MHz’e çıkaracağı umulan “nForce3 250” oluşturuyordu. Söylence gerçek oldu, nForce3 250 Gb şimdi 1GHz işlem hızıyla donandı, yeni soket 939 ile birlikte birkaç hafta içinde gerçekliğe kavuşacak.

Athlon64’ün mimarisi, yonga üreticilerinin ürün başarımını geliştirmelerini veya ürüne katma değerini artırmalarını zorlaştırıyor. Yonga seti düzeyindeki başarım artışları çoğunlukla bellek denetleyicinin ince ayarıyla elde ediliyor. Eğer bellek denetleyicide (A64 için yonga setinin parçası değil) ince ayarlar yapamazsanız, diğer üreticilerle fark yaratan bir başarım elde edemezsiniz. Yani ürününüze değer katabilmek için yapabileceğiniz tek şey daha çok özellik sunmak. Bununla beraber NVIDIA, yonga setine eklediği ethernet iletişimi ve donanımsal ateş duvarı ile bu tıkanıklığı bir şekilde atlatmış.

İlk olarak NVIDIA, yeni Seri ATA arayüzün bu yıl çok istek göreceğini düşünerek yongasına iki adet eklemiş. Artı olarak NVIDIA, nForce3’üyle gigabit ağ denetleyicisini bütünleştirmiş ve ikramiye olarak da donanımsal ateş duvarını koymuş.

Bir cevap yazın