NVIDIA’nın nForce2 Ultra’sı AthlonXP’lerin Önünü Açıyor

NVIDIA'nın nForce2 Ultra'sı  AthlonXP'lerin Önünü Açıyor

Teknik açıdan bakıldığında NVIDIA’nın en son hamlesi pek yenilik olarak sayılmaz. Fakat nForce2 Ultra 400Gb, AMD’nin hala en çok satılan işlemcisi olan Athlon XP için, yüksek başarımlı nForce2 yongasetini ve daha önceki nForce3 250 Gb yazımızda başarım açısından iyi bulduğumuz Gigabit Ağ denetleyicisini birleştirerek önemli bir adım atıyor. Buna ek olarak, NVIDIA en yakın rakibi olan VIA’dan mümkün olduğunca farklı olabilmek için, bu bileşime bir de SATA denetleyici eklemiş. Hatırlarsanız VIA, sadece bir kaç ay önce, çift kanal bellek desteği olan ve başarım açısında nForce2’yi yarış dışı bırakmasa da berabere kalan, KT880’i duyurmuştu.

nForce2 için yeni sayılabilecek özellikler, NVIDIA’nın elinde geçtiğimiz senenin sonundan beri hazır bulunuyor, ayrıca bu özellikler nForce3 250 Gb gibi Athlon 64 yongasetlerinde de başarıyla denendi. Fakat bir fark var, nForce3’te NVIDIA tek yongalı tasarım kullanırken, nForce2’de hala iki yongalı tasarıma bağlı kalmak zorunda. Bunun sebebi bellek denetleyicisinin çok fazla transistör gerektirmesi, sonuç olarak bütün bileşenler tek bir BGA paketlemesine sığmıyorlar.

Her zaman olduğu gibi, bu son yongasetinin de, başarımı ölçmek için pek çok zorlayıcı uygulama içeren bir deney serisine dayanabilmesi gerekecek. Ayrıca referans oluşturması açısından, bir kaç hafta önce yaptığımız Gigabit ağ kartı deney sonuçları da nForce2 Ultra 400 Gb deney ortamına dahil edildi.

Bir cevap yazın