NVIDIA’nın Çifte Grafik Canavarı: SLI pazara giriyor

NVIDIA'nın Çifte Grafik Canavarı: SLI pazara giriyor

Bekleyiş sonunda bitti! En azından tek ekran kartının hızını yetersiz bulanlar açısından. Ne kadar harcadığının ne önemi var, önemli olan en yüksek çözünürlüklerde, en yüksek ayrıntıda, en yüksek hızda oyun oynayabilmek. Uzun bir süre konunun çevresinde fır dönen NVIDIA ve ortakları en sonunda yeni SLI teknolojisini kullanıma sunmayı başardılar. SLI’nin temelinde iki ekran kartını aynı anakarta takabilmek yatıyor – anılarımızda eski 3dfx Voodoo2’den kalmış bir konu. NVIDIA’nın yeni teknolojisi de SLI adında, ama ayrıntılara bakıldığında biraz farklı işlediği anlaşılıyor.

Çift ekran kartının yeniden doğuşu PCI Express arayüzün gelmesiyle olabildi. nForce 4 yongasetiyle beraber, NVIDIA bu amaçla PCIe altyapısını kullanan ilk kuruluş oldu. Daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz: NVIDIA İkiz Grafik Çözümüyle SLI Ormanında Gezintiye Çıkıyor.

NVIDIA'nın Çifte Grafik Canavarı: SLI pazara giriyor

SLI-yeteneği bulunan bir sistemi çalıştırmak için uzun boylu bir reçeteye gerek yok: İki adet birbirinin aynı PCIe NVIDIA GeForce 6800 Ultra, 6800 GT veya 6600 GT ekran kartı, SLI yeteneği barındıran nForce 4 yongaseti, ve iki ekran kartını birbirine bağlamak için kulanacağınız bir köprüleme kablosu. Anakart üreticisi de zaten köprü kablosunu pakete ekliyor. İki x16 yuva arasındaki uzaklık üreticiden üreticiye değişkenlik gösterdiği için boyu ayarlanabilir kablolar bile bulunabiliyor.

Bu işe harcayağınız bir ton paranız da varsa, SLI’yi kurabilmek için başka birşey gerekmiyor. Pahalı olması yalnızca bir başka ekran kartı alma zorunluluğundan gelmiyor, bu özelliği barındıran anakartlar da diğerlerinden oldukça pahalı. Aynı zamanda güçlü kuvvetli bir güç kaynağı da gerekiyor ve bu işe en uygun ürünler 24-iğneli bağlantıya sahip olanlar. TFT ekran kullanıcıları da bazı sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Çoğunluk ekranın doğal çözünürlüğü 1280×1024. Bunun yanında iki GeForce 6800 kart içeren bir SLI düzeneğin asıl farkı 1600×1200 çözünürlükte, yüksek ayrıntı ayarlarında ortaya çıkıyor. Yüksek çözünürlüklerde merkezi işlemci de (CPU) yavaş kalıyor ve bu tür durumlarda gidip oldukça hızlı bir işlemci almanız gerekebiliyor.

Yani SLI bir sistem kurmak ucuz değil. Sanki biraz lüks gibi de duruyor. İlerleyen sayfalarda SLI-yeteneği barındıran ASUS ve MSI anakartlara ilişkin deneyimlerimizi açıklıyoruz.

4 Yorum

    • gouranga

      sli, ekran kartı değil, iki tane nvidia kartı birbirine bağlayarak daha yüksek performans almak amaçlı yapılan bağlantı şeklidir. Bildiğim kadarı ile geliştiricisi de nvidia nın kendisi.

Bir cevap yazın