Nvidia’ın Ion 2 Grafik İşlemcisine Kısa Bir Bakış

Son zamanlarda yeni bir moda başladı teknoloji dünyasında. Büyük ağır hantal dizüstü bilgisayarlar yerine daha hafif, kullanışlı netbook ve türevi PC kullanmak. Netbook ve türevi bilgisayarlar, yoğun işlemci gücü gerektiren işler yerine daha çok günlük kullanıma yönelik çözümler sunuyor. Bu aletleri rahatlıkla yanınızda gezdirebilir, internetten gazetenizi okuyabilir, e-postalarınıza bakabilirsiniz kısacası bu aletler fazla işlemci gücü gerektirmeyen bilgisayar kullanımı için birebir.

Peki, netbooklar bize daha fazlasını sunabilir mi? Hem hafif hem de güçlü bir netbook imkansız mı? Intel’in netbooklar için tasarladığı Atom işlemcileriyle hayır fakat eğer Nvidia’ın Ion grafik çözümünü kullanan bir netbook kullanıyorsanız, bu mümkün. Nvidia, Intel’in grafik çözümlerinde zayıf olduğunu biliyor, o yüzden Intel’i devamlı buradan vuruyor. Nvidia Ion kısa sürede popüler hale geldi şimdi Nvidia, Ion’un devamı olan Ion 2 ile daha da iddialı. Peki, Ion 2 bize ne gibi avantajlar sunacak?

Bir çok kullanıcının beklediğinin aksine Ion 2, Ion’dan çok daha güçlü bir grafik işlemcisi olmayacak gibi gözüküyor. Hatta internette Ion 2’ye ait olduğu söylenen bazı performans testleri de dolaşıyor, bu testlere göre; Ion 2, Ion’dan yavaş bile olabilir fakat bu testlerin doğruluğundan emin değiliz. Yine de Ion 2’nin daha yüksek performanstan çok uzun daha uzun pil ömrüne odaklanarak hazırlanmış bir grafik işlemci olduğunu biliyoruz. Pil ömrünün netbooklar için ne kadar önemli olduğunu anlatmamıza gerek yok sanırım Nvidia’nın iddiasına göre; Ion 2 kullanan netbooklar on saate kadar çalışabilecekler. Bu oldukça iyi bir süre. Nvidia Ion 2 kulanan netbooklar da daha uzun süre pil ömrü için kendi geliştirdiği Optimus teknolojisini kullanıyor. Nvidia’nın dediğine göre; Optimus, grafik çekirdeğini daha uzun pil ömrü için optimize ediyor.

İlk Ion 2 kullanan netbook Aspire One 532G nisan ayında piyasaya çıkacak ve onu ASUS Eee PC 1201PN takip edecek. Eğer Nvidia pil ömrü iddiasını kanıtlayabilirse, dizüstü bilgisayar almak yerine Ion 2 bir netbook almayı bir kez daha düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın