nVidia’dan yeni yongaseti: nForce3 Professional!

nforce3 AMD’nin iş istasyonları ve sunucular için 64 bit’lik Opteron işlemcisini duyurması ile birlikte VIA’dan sonra NVIDIA da hemen bu işlemciye yönelik platformunu duyurdu. Bu yongaseti nForce3 Professional adını taşıyor. Ancak K8 platformlarına çoktandır hazır olan, üreticilerin örnek anakart modellerini her fırsatta sergilediği VIA’nın aksine NVIDIA nForce3 Professional’li sistemlerin 2003 Yaz aylarında hazır olacağını belirtiyor. Firma şu anda ilk örneklerini iş istasyonu üreticilerine gönderiyor. NVIDIA, Web sitesindeki basın bülteninde firmanın nForce3 Professional yongasetli anakartlar için AsusTEK ile anlaştığı da belirtiliyor. Firma, başka bir basın bülteninde de nForce3 Professional tabanlı iş istasyonu üretecek firmaları açıkladı.nForce3 Professional’in temel özellikleri şöyle:* Tek Yongalı Çözüm

NVIDIA, AMD Opteron için ilk tek yongalı (ayrı kuzey-güney köprüsü olmayan) çözümü sunduğunu duyuruyor. Bu yonga işlemciye özel bir HyperTransport çözümü ile 3.6 GB/sn bantgenişliğiyle bağlı. Bu bantgenişliği AGP, PCI ve diğer cihazlar için gerekli performansı sunarken, tek yonga tasarımının düşük gecikme süreleri anlamına geldiği belirtiliyor. 0.15 mikron teknolojisi ile üretilen yonganın daha düşük güç tüketeceği ve daha az ısınacağı vurgulanırken, bağlantı (lehim topları) uyumluluğu sayesinde tek bir anakartın farklı nForce3 Pro yongasetlerini destekleyebileceği de not ediliyor.

* NVIDIA RAID

NVIDIA RAID gerek Seri ATA, gerek ATA-133 üzerinden RAID 0, RAID 1 ve RAID 0+1 desteği sunuyor.

* NVIDIA Kurumsal Sınıf Ağ

NVIDIA bu platformda, 10/100BASE-T Fast Ethernet ile BT profesyonellerine yönelik olarak yönetilebilirlik ve güvenlik özellikleri sunarken ayrıca düşük işlemci kullanımı ile yüksek performans vaat ediyor.

* 64 Bit Mimari

NVIDIA, nForce3 Pro’nun 64 bit platformu için ilk tek yongalı çözüm olduğunu ilan ederken, AMD’nin 64 bitlik yeni işlemcilerinin özelliklerine paralel olarak 64 bit uygulamaların yanı sıra 32 bit’lik işletim sistemleri üzerinde çalışan 32 ve 16 bit’lik uygulamaları; 64 bitlik işletim sistemlerinde “32 bit uyumluluk moduna” çalışan 16 ve 32 bit’lik uygulamaları ve 64 bit işletim sistemleri üzerinde 64 bit uygulamaları desteklediğini de duyuruyor.


Bir cevap yazın