Nvidia Yine x86 CPU Üzerinde Çalışıyor Söylentileri

Bu tip söylentiler aynen kuyruklu yıldız gibi periyodik olarak gezegenimizin yakınından geçiyorlar. Bu kuyruklu yıldızlar dünyamıza çarpacaksa çarpsın artık.

Intel, artık Nvidia’ya yongaseti üretme lisansı vermiyor. Dev grafik şirketi elbette bu durumdan hiç hoşlanmıyor. Artık kendi işlemcisini üretmek için geçerli şartlar oluşmuş olabilir. Intel de zaten yıllardır grafik işlemcisi üretiyor fakat yakın bir zamanda “Larrabee” kod adlı ekran kartıyla ilk defa üst düzey ekran kartı piyasasına girecek. Bunların hepsini bir araya getirdiğiniz zaman, Nvidia’nın x86 oyununa katılması çok da uzak görünmüyor.

Broadpoint AmTech’in uzmanlarından Doug Freedman “Nvidia’nın yakın zamanda x86 CPU işine gireceğine inanıyoruz çünkü şirket GPU ve yongaseti pazarında kaybedeceği parayı doğal olarak işlemci pazarından kazanmayı isteyecek” diye konuştu.

Bir süre önce Nvidia’nın işlemci üretimini güçlendirmek için VIA’yı satın alabileceği söylentileri ortalarda dolaşıyordu fakat Freedman Nvidia’nın satın almaktan farklı bir yöntem kullanacağını öne sürüyor:

“Nvidia’nın Transmeta şirketinin eski ar-ge takımını bünyesine kattığını düşünmekteyiz.”

Satın alma yerine kiralama veya adam çağırma çok daha ucuza geliyor olmalı. Umarız Nvidia bunu en yakın sürede doğrular da herkes rahata erer.

Bir cevap yazın