NVIDIA ve ATi: Oyun Bitti

NVIDIA ve ATi: Oyun Bitti

Dün NVIDIA GeForce 6200 grafik kartını duyurdu. Bu ürünün duyurulacağından sadece birkaç gün önce haberimiz oldu ve bu tür son dakika duyurularında her zaman olduğu gibi son dakika değişiklikleri ve yazı hazırlıklarıyla boğuşmak zorunda kaldık. Geçtiğimiz sene boyunca bu olay dört ya da beş kere yaşandı. Her zaman aynı, ayrıntılı deney yapmaya zaman olmadan, her zaman olacağı kesin son dakika değişiklikleri ve yazıyı yayına yetiştirme çabaları. Eğer iyi niyete inanmasak, üretici firmaların bizim ayrıntılı incelemelerimiz için zaman bırakmamaya çalıştıklarına inanacağız.

Genellikle ürünün sürücüleri hazır değildir, deneyi yapanlar, özel sürümler veya beta yazılımlarla ve son dakika değişiklikleriyle boğuşup durur. Bu durumun sonucu olarak ortaya çıkanların son kullanıcıya hiç bir şekilde fayda sağlamadığına inanıyoruz.

Bugün artık bu oyunu daha fazla oynamayacağımızı açıklıyoruz.

  • Üretici firmalar büyük pazar payları kapmaya çalıştıkları için son dakika deneyleri okuyucularımıza saygısızlıktır.
  • Genellikle son dakika ürünleri asıl satışa çıkacak üründen farklar içerdiğinden, son dakika deneyleri okuyucularımıza saygısızlıktır.
  • Ürün daha pazara çıkmadan haftalar hatta aylar önce ürün hakkında inceleme yapmak okuyucularımıza saygısızlıktır.
  • Üretici firmanın internet üzerindeki bütün ürün incelemelerini, aynı günde bir patlama gibi çıkması için baskı yapması okuyucularımıza saygısızlıktır.

NVIDIA ve ATI kendi pazarlama stratejilerini geliştirmek konusunda serbestler, fakat bu art arda çıkan ürünler ve ürün çıkış günü yarışı artık komik bir hal aldı.

  • Bu yarış bir üreticiyi ötekinden daha iyi yapmıyor.
  • Bu yarış daha iyi ürünler çıkmasını sağlamıyor.
  • Bu yarış tarafsız denemelere imkan tanımıyor.
  • Bu yarış ürünleri pazarda rahatça bulabilmemizi sağlamıyor.

Sonuç olarak, GeForce 6200 deneyini tabii ki büyük bir zevkle yapacağız. Ürünü gerçekten ilginç buluyoruz. Fakat bunu yaparken her zamanki ayrıntıya inen deney tekniğimizden vazgeçmeyeceğiz ve bu ürünün doğru incelendiğinden emin olana kadar bekleyeceğiz. Böyle yapmamızın sebebi herkes gibi acele edip yazıyı yetiştiremeyeceğimizden değil. Zamanı, doğru olan şeyi yaptığımızdan emin olana kadar kullanacağız çünkü okuyucularımızın da hak ettiği hizmet budur.

Belki de herkes yapılan bütün incelemelerin, son kullanıcıya veya meraklısına hizmet etmek ve doğru kararlar vermelerini sağlamak için yapıldığı gerçeğini unutmuştur.

Artık bu üçkağıt çemberinden çıkmanın zamanının geldiğini düşünüyoruz ve gerçeklere dönüyoruz.

Bir cevap yazın