Nvidia ve Adobe GPU Destekli Yeni Flash Sürümünü Duyurdu

Adobe ve Nvidia, Adobe Flash’ı GPU yardımıyla hızlandırmak amacıyla beraber çalıştıklarını duyurdu. Open Screen projesi kapsamında çalışan şirketler Flash Player 10.1 ile flash videoların mobil internet aygıtlarında ve netbooklarda takılmadan çalışmasını hedefliyorlar.

Core 2 Duo işlemcili herhangi bir bilgisayar yüksek tanımlı Flash videoları oynatırken herhangi bir yavaşlama veya takılma sorunuyla karşı karşıya gelmez fakat görece oldukça zayıf Atom işlemcisine dayalı netbooklar ve nettoplarda bu ciddi bir sorun olarak göze çarpıyor. Nvidia Ion altyapısını kullanan netbook ve nettopların GeForce 9400M gibi iyi bir grafik çözümü varsa bile şu anki Flash Player sürümü GPU’nun kuvvetinden faydalanamıyor. Yeni Flash Player sürümüyle beraber HP Mini 311, Lenovo IdeaPad S12, Samsung N510, Acer AspireRevo ve Asus eeeBox EB1012  gibi Nvidia Ion tabanlı netbook ve nettoplar bu sözünü ettiğimiz avantaja sahip olacaklar.

Bunun yanında Nvidia, Tegra tabanlı akıllı telefonların ve cep bilgisayarlarının (MID) da GPU desteğiyle tam ekran video çalıştırabileceklerini müjdeledi.

Flash biçimindeki videoların kalitesi iyiden iyiye yükseldi. Öyle ki YouTube üzerinde 720p çözünürlüklü videolar yayınlanmaya başladı. Eğer böyle giderse belki DivX, XviD ve hatta H.264 bile yakın gelecekte tarih olabilir. O yüzden bu gelişmeyi önemsemek ve sıkı takip etmek gerekiyor.

Bir cevap yazın