Nvidia: USB 3.0 Intel’in Tekeli Sebebiyle Gecikti

Nvidia ile Intel’in arasının yongaseti üretimi konusunda anlaşmazlığa düşmeleri sebebiyle açıldığını ve Nvidia’nın Nehalem mimarili işlemciler için yongaseti üretemediğini biliyoruz. O yüzden Nvidia’nın bu şekilde açıklamalar yapması kimseyi şaşırtmadı.

Nvidia’nın sözcüsü Brian Burke TGDaily’e yaptığı açıklamalarda ilk önce Nvidia’nın ION yongasetinin başarısına değindi, sonra da Intel’in USB 3.0 teknolojisine verdiği önemi masaya yatırdı. Geçtiğimiz günlerde Intel’in kendi yongasetlerine 2011’e değin USB 3.0 desteği koymayabileceğini haber etmiştik. Burke bu konuda “Görünüşe göre Intel yakın gelecekte yeni nesil USB’ye ihtiyaç duyulmayacağına kanaat getirmiş. Normaldir, ne de olsa Intel yongaseti dalında rekabeti öldürdü. Intel artık bu piyasanın tek hakimiyse, o geniş davranmayacak da hangi şirket davranacak? PC meraklıları Intel’in kendilerine sunduklarıyla yetinmek zorunda bırakıldılar” diye zehir zemberek bir açıklamada bulundu.

Intel USB 3.0 teknolojisine geçmediği sürece, USB 3.0 destekli aygıtların üretimi ve yaygınlaşması da daha yavaş ve sancılı olabilir. Şu an USB 3.0 destekli ürünlerin sayısı ya çok az ya da hiç yok. O yüzden Microsoft ve anakart üreticileri bu teknolojiyi desteklemeye başlamış olsalar dahi, şu an kimse bundan faydalanamıyor. Boğazın karşı yakasındaki AMD’den de USB 3.0 konusunda pek ses çıkmadığına göre USB 3.0 bağlantılı, terabaytlık harici diskinize birkaç saniye içerisinde gigabaytlarca veri atabilme hayalini biraz daha ertelemeniz gerekecek galiba.

2 Yorum

  1. Tarık Turalp

    Bu ne tekelciliktir anlamıyorum.

    Hadi Intel’i anladıkda,AMD’ye ne oluyor yahu?en büyük rakibinin izinden gidiyor,yap bir güzellikde,bizde rahatlıyalım sizde!

  2. Ziyaretçi

    hale bak yaaa çıktı çıkcak diye diye 1 yıl geçirdik ha çıksında öle yeni pc toplayalım dedik ama adamların umurunda mı sanki 2011 diyolar rahat rahat takılıolar kafalarına göre onalara göre nasıl olsa işlemcilerini alan enayi çok bu gidişle 2011 gelcek bi öteleme daha olcak 2012 ye kalcak …! ! !  :S:S:S

Bir cevap yazın