Nvidia, Tegra’yı Duyurdu: Tek Yonga Üzerinde Bilgisayar

Tegra Serisi

Tegra farklı pazarlara yönelik olarak üç farklı sürümle geliyor. Nvidia “CSX” uzantısını son anda kullanmaktan vazgeçti ve bunun yerine “600” ve “650” model isimlerini kullanmaya karar verdi. Ancak ilginç bir şekilde Nvidia, cep telefonu yongası APX 2500 için “APX” ismini kullanmaya devam ediyor. Sonuç olarak tanıtım sırasında ürün ailesi şunları içeriyor Tegra APX 2500, Tegra 600 ve Tegra 650. Ve evet en düşük başarım sunan model en yüksek model numarasına sahip. Çıkın bakalım bu işin içinden!

Tegra APX 2500, 2008’in Şubat ayında Barcelona’da yapılan Dünya Taşınabilir Kongresinde tanıtılmıştı. Yonga 600 MHz hızında çalışıyor ve FWVAG ekran çözünürlüğü (854×480) ile çalışan uygulamaları hedefliyor. Bu sürüm 1 Watt altı model olarak biliniyor ve güç tüketimi değeri 0.6 – 1 Watt arasında değişiyor. Bu yonganın HD video çözme ve sıkıştırma (sadece 720p) özelliği olduğunu düşünürseniz güç tüketiminin ne kadar etkileyici olduğunu anlamanız daha kolaylaşır. Tahmin edebileceğiniz üzere APX 2500 cep telefonlarını ve düşük güç tüketimli PDA’ları hedefliyor. Yonganın boyutlarını ve güç tüketimi değerlerini göz önüne alınca bu ürünün potansiyelinin çok olduğunu ve uyuyan cep telefonu devlerini (Philips, STMicro, Freescale ve Texas Instruments gibi) harekete geçireceğini söyleyebiliriz.

Tegra 600, 700 MHz saat hızında çalışıyor ve SXGA çözünürlüğe (1280 x 1024) sahip ürünleri hedefliyor. Saat hızının yanında bu modelde Nvidia depolama yeteneklerinde de geliştirmeler yapıyor ve Compact Flash ve SSD diskler için IDE desteği sunuyor. Bu model özellikle GPS ve ön konsol sistemleri gibi otomotiv uygulamaları alanındaki müşterileri hedefliyor. Güç tüketimi 1 Watt seviyelerinde dolaşıyor ki bu hala çok düşük. Nvidia bu yongayı (Tegra 600 + HDMI, USB, stereo kulaklıklar) HDMI üzerinden 720p video çözerken gösterdiğinde sadece 1 watt güç tüketiyordu.

Hem Tegra APX 2500 hem de Tegra 600, 166 MHz hızında düşük güç tüketimli DDR bellek birimleri kullanıyor.

Tegra 650 için el bilgisayarları ve dizüstü altı pazarının “GTX” modeli diyebiliriz. Nvidia bu ürünü 800 MHz hızında çalıştırırken güç tüketimini de 2.5 ile 4 watt aralığında tutmayı başarıyor. Bu sayede yonga 30 hızında fps 1080p video çözme işlemini gerçekleştirebiliyor. Tegra 650, 200 MHz hızında çalışan LP-DDR bellek birimlerini kullanıyor.

Masaüstü ve Dizüstü Alanında Tegra

Tegra için ilginç alanlardan birisi de GeForce, Quadro ve Tesla kartlar için ek video işlemcisi olarak kullanılabilir olması. Neden Nvidia bütün video işlevlerini harici bir Tegra yongasına yükleyerek GPU’nun yükünü hafifletmesin ki? Sonuçta bu sayede kartların fazla ısınma sorunları da biraz olsun çözülmüş olur.

GPU hesaplamaları söz konusu olduğunda gelecek nesli Tegra modelleri (Tegra 2 2009’da Tegra 3 2010’da çıkacak) kaçınılmaz olarak SATA desteği sunacak bu sayede kullanıcılar bir SSD dizisi doğrudan Tesla GPGPU kartlarına takabilecekler böylece Intel/AMD işlemci ve anakart kullanma zorunluluğu ortada kalkacak. Hatta her işte joker olarak kullanılabilen bu yonga sayesinde TDP değerleri çok komik değerlere düşebilecek. Bu durumun masaüstünden dizüstüne kadar bütün pazarları etkileyeceği çok açık.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın