Nvidia, Tegra’yı Duyurdu: Tek Yonga Üzerinde Bilgisayar

Nvidia, Tegra'yı Duyurdu: Tek Yonga Üzerinde Bilgisayar

En basit şekliyle düşünürsek bütün yonga üreticilerinin hepsi aynı şeyi hedefliyor: Her yıl daha fazla yonga satmak. Eğer çekirdek pazarınız büyümenizi sınırlıyorsa siz de başka pazarları da hedefinize katarsınız. Intel bunu kısa bir süre önce düşük maliyetli taşınabilir aygıtlar için olan Atom işlemcilerini çıkararak yaptı. Nvidia da aynı şeyi Tegra ile yapmayı deniyor. Böylece her yıl bir milyar yonganın satıldığı bir pazarda söz sahibi olmak istiyor. Bu Nvidia için işleri değiştiren bir hamle olabilir, sadece büyüme şansı anlamında değil Intel’e rakiplik açısından da .

Nvidia’nın ürün ailelerini çok az farklı şemsiye altında topladığı ve yeni bir marka duyurulacağı zaman bunun önemli bir yenilik getirdiği artık bilinen bir gerçek. Firma GeForce serisi ekran kartlarını tanıtmış (buna nforce serisi yongasetleri de dahil) ve sonrasında stratejisini profesyonel ürünler için de genişleterek Quadro ürününü çıkarmıştı. 2006’nın sonlarına doğru firma ileri seviye hesaplama gücü için Tesla serisini duyurmuştu ve şimdi ise dördüncü büyük markayı tanıtıyor, Tegra. Ve şimdiye kadar gördüğümüz kadarıyla bu marka Nvidia için gerçekten büyük şans olabilir.

Tegra Nedir?

Bazı karışıklıkları önlemek için hemen söyleyelim Tegra bir işlemci değil. Bir grafik yongası(GPU) değil veya bu ikisinin bir bileşimi de değil.

Tegra daha çok yonga üzerinde sistem (System on a chip – SoC) veya yonga üzerinde bilgisayar (computer on a chip – CoC) olarak adlandırılabilir. Tegra şu bileşenlerden oluşuyor: ARM11 işlemci çekirdeği, GeForce GPU (GeForce ULV olarak yeniden adlandırılmış), bir resim işlemcisi (sayısal kamera desteği), HD Video işlemcisi (el bilgisayarları için PureVideo), bellek (NAND Flash, Mobile DDR), kuzeyköprüsü (bellek denetleyicisi, ekran çıkışı, HDMI+HDCP, güvenlik motoru) ve güneyköprüsü (USB OTG, UART, harici bellek kartı SPI SDIO, vs).

Kısacası Tegra her şeyi üzerinde barındırıyor: işlemci, grafik yongası ve bir anakartta bulmayı istediğiniz her şey tek bir silikon çekirdek üzerinde geliyor. Bu ürün hakkında özellikle şaşırtıcı olan şey ise yonganın sadece 144 mm2 alana sığması, yani bir madeni paradan daha küçük veya yeni gelen GeForce yongalarının (576 mm2) dörtte biri büyüklükte.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın