Nvidia Tegra İşlemcilerin 2014’e Kadar Olan Yol Haritasını Açıkladı

Nvidia, Dünya Mobil Kongresi’nde Tegra 3 ile şov yaparken, Tegra işlemcilerin 2014’e kadar olan yol haritasını da ortaya koydu.

Tablet-PC ve akıllı cep telefon üreticileri Nvidia’nın ARM tabanlı çift çekirdekli Tegra 2’i işlemcisini benimsemiş gözüküyorlar. Tegra 2 kullanan pek çok ürünün duyurusunu duyduk ve yenileri de yolda. Yani Nvidia, ARM pazarı için yaptığı yatırımların karşılığını almaya başladı.

Tabi ki, Nvidia burada durmayacak ve ARM pazarı için ürün geliştirmeye devam edecek. Daha önce Tegra 2’nin 3D destekli versiyonu “Tegra 2 3D” ve dört çekirdekli ilk ARM işlemci Tegra 3’ü sizlere duyurmuştuk. Nvidia, bir adım daha ileri giderek Dünya Mobil Kongresi’nde  Tegra’nın 2014’e kadar olan yol haritasını açıkladı.

Nvidia Tegra Yol Haritası

2011’de kod adı “KAL-EL” olan dört çekirdekli Tegra 3 işlemcisini piyasaya sunacak Nvidia, daha sonra sırayla kod adı “WAYNE”, “LOGAN” ve “STARK” olan Tegra işlemciler ile yola devam edecek. Nvidia, böylelikle daha önce duyurduğu “her yıl en az bir yeni Tegra işlemcisi” stratejsine sadık kalmaya çalışacak.

Nvidia, Tegra 3’ün ilk örneklerinin şimdiden hazır olduğunu ve bu işlemcilerin Ağustos ayında piyasaya sürülebileceğini açıkladı.

Peki, Tegra 3, Tegra 2’e göre ne kadar güçlü? Nvidia, Dünya Mobil Kongresi’ndeki sunumunda bu sorunun da cevabını veriyor. Coremark 1.0 ile yapılan testlerde Tegra 2 5,840 puan alırken, Tegra 3 aynı testten 11,354 puan alıyor. Nvidia, Tegra 3’ün Tegra 2’den iki kat güçlü bir CPU’a ve üç kat güçlü bir GPU’a sahip olacağını söylüyor. Hatta yapılan testlerde Tegra 3, Intel’in çift çekirdekli Core 2 Duo T7200 işlemcisinden daha çok puan almayı başarıyor.

Nvidia Tegra 3’ün gücünü göstermek için yaptığı bir diğer sunumda ise, Tegra 3 işlemci ile 30″ (2560×1600)  bir ekranda yüksek çözünürlüklü video oynatılıyor. Nvidia’dan Phil Carmack, “daha önce son kullanıcıya sunulan hiç bir mobil çözümünün bu kadar yüksek çözünürlükte akıcı video oynatmayı başaramadığını söylüyor.

kaynak: techspot

2 Yorum

  1. Tamer

    Eeee. Tak o zaman cep telefonunu şarja ve LCD televizyona seyret HD film. Bence sadece cep değil diğer aletlerde bile göreceğiz bu işlemciyi. Multimedya LCD TV olabilir mesela.

Bir cevap yazın