Nvidia SLI Keyfi AMD 990FX ve 990X Yongasetlerinde

Nvidia, SLI desteği için AMD ile anlaşmış gözüküyor.

VR-Zone internet sitesinin haberine göre, Nvidia ile AMD Bulldozer mimarili işlemcilere destek verecek AMD 990FX ve 990X AM3+ yongasetlerinin SLI lisansı için anlaşmaya vardı.

Yalnız AM3+ anakartlar için SLI desteği ancak Intel tabanlı SLI anakart üreten firmalar ile sınırlı olacak. Yani, Intel tabanlı SLI anakart üreten firmalar, AMD tabanlı SLI anakartlar da üretebilecek.

990FX yongasetlerinde 3 ve 2 ekran kartı ile SLI desteği mümkünken, 990X de en fazla iki ekran kartı ile SLI desteği sunulacak. SLI destekli ve desteksiz AM3+ anakartların 2011 ikinci çeyrekte piyasada olması bekleniyor.

Bildiğiniz gibi Nvidia, bir süre önce yongaseti piyasasından çıktığını açıklamıştı. AMD anakartların SLI desteği de belirsizliğini koruyordu haliyle. Neyse ki, sınırlı da olsa AMD kullanıcıları da artık SLI destekli anakart bulabilecekler. Nvidia’nın SLI lisansı için AMD’den ne kadar para aldığını ya da nasıl bir anlaşma yaptığını bilmiyoruz.

AM3+ 990FX ve 990X Anakart SLI tablosu

3 Yorum

  1. Sezai

    Türkiyem için çok da önemli olmayan bir haber bence.
    Birden fazla pci-e yuvası taşıyan kartlar piyasada bolca bulunuyor da bunları alanların yüzde biri bile sli kurulumu yapmıyor ki…

Bir cevap yazın