NVIDIA, SiS ve VIA yeni AMD Socket 939 Yongasetleriyle Sahnede

NVIDIA, SiS ve VIA yeni AMD Socket 939 Yongasetleriyle Sahnede

Pentium kullanıcıları yeni Soket 775’ler için yalnızca Intel yongasetleriyle (chipset) yetinirken, Athlon64 kalabalığı için birkaç seçenek oluşmuş durumda. Şimdilerde NVIDIA, SiS ve VIA sırasıyla nForce3, 755FX ve K8T800 Pro ile pazardalar. Peki hangisi harcamanızın karşılığını yeterince veriyor?

Şu sıralarda üç kuruluşun tümü de AMD yongasetlerini PCI Express’in getirdiği yeni standartlara uydurmaya çalışıyorlar. Ayrıntıya inersek NVIDIA’nın nForce 4’ü, SiS’ten 756 ve VIA’dan K8T890 (Pro) bu yolda ilerlemeye çabalıyor. NVIDIA yeni geliştirilmiş bir ürünle çıkış yapmaya hazırlanırken, SiS ve VIA – 755FX ve K8T800 Pro – şimdiden x1 PCIe yuvalara uyumlu yeni Güneyköprüleriyle (southbridge) gelecekteki donanımlara da uyumlu olacaklarının belirtilerini veriyorlar. x16 PCI Express’in üzerinde bir kapasiteye çıkmak şimdilik başarım artışı anlamına gelmiyor, bu arada AGP 8X bile şimdilik yeterince güç içeriyor.

Bu kurala uymayan örnek ise NVIDIA’nın SLI (Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü, scalable link interface) kullanan çözümü, çünkü iki adet PCI Express yuvaya gerek duyan bir düzenek. NVIDIA bu desteği nForce 4 ile getirecek iken, VIA K8T890 Pro’nun da geride kalmayarak iki adet x16 yuva barındıracağı düşünülüyor, ama eşzamanlı çalışırken x8 hızında olacaklar.

Aslında bu düzeye gelmemiz birkaç ay alacak gibi görünüyor ve gerçekten sıradışı ürünlerden söz ediyoruz – yani cebinde gerçekten parası olanlar bu ürünleri satın almayı düşünebilirler. Geriye kalanlar içinse PCI bileşenlerin daha uzuun süreler pazarda olacağını ve AGP’nin de hemen yokolmayacağını belirtelim.

2 Yorum

  1. Ziyaretçi

    bende bu anakarttan var  belki sizin  alanınız değildir ama biliyosanız cevap verirseniz sevinirim      anakart açılma sorunu var anakart çalışıyor fanlar dönüyor ama  görüntü gelmiyor  standar olarak bu sorunu yapabilecek çözümleri denedim ama sorun giderilmedi   anakartan sürekli  uzun olarak bip sesi geliyor  aralıklı olarak  yardımcı olabilirseniz sevinirim

  2. woodo

    anakartınıza takılı donanımlarda sorun var galiba. ana kartın üzerindeki bütün donanımları (işlemci hariç) yapabiliyorsanız bir kere çıkarıp geri takın. yerlerine iyice oturduğuna emin olun. eğer ana kartınızın üzerinde ram yada cpu bileşeni yoksa bu sesi duymanız zaten normal. son olarak her bileşen yerlerinde ve takılı olduğu halde bu sesi yapıyorsa bilgisayarı fişten çekin yada psu yu kapatın ve son kez bir kere daha bilgisayarı açma düğmesine basın(anakart üzerindeki son elektiriği harcamış oluyorsunuz). ana kartın üzerindeki saat pilini çıkarıp yine o pili kullanarak (pilin yan yüzeyi) pil yuvasındaki (+) ve (-) leri temas ettirin bir kaç saniye. sonra tekrar sistemi açmayı deneyin.

Bir cevap yazın