Nvidia PhysX Yazılımı Babadan Kalma ve Modern CPU’lar İçin Oldukça Yavaş

Real World Technologies’den David Kanter, Nvidia’nın PhysX yazılımını detaylı bir şekilde incelememiş ve ilginç bir durumun farkına varmış.

Nvidia LogoNvidia, 2008 yılında PhysX kartlarını üreten Ageia’ı satın aldığında GPU’lar henüz fizik işlemleri hesaplayamıyordu. Nvidia, Ageia’ı satın alırken yürüttüğü mantık şuydu; kimse fizik hesaplamaları için ayrı bir fizik kartı almak isteyemecektir (ki öyle de oldu) fakat fizik hesaplamalarını GPU’lara yaptırabilirsek CPU’lara karşı önemli bir zafer daha kazanmış oluruz. Ayrıca bu hamle ile Nvidia, ATI/AMD’e bir çalım daha atmış olacaktı.

Nvidia, şimdiye kadar PhysX’i oldukça güzel pazarladı fakat PhysX kullanan oyunlarda görülen ilginç durum da gözümüzden kaçmadı açıkcası. CPU’ların fizik işlemleri için yavaş kaldığını iddia eden Nvidia, nedense PhysX kullanan oyunlarda görülen büyük performans düşüşlerine bir çözüm getiremedi.

Peki Nvidia, neden PhysX’i etkili bir şekilde kullanamıyor, GPU’lar fizik işlemleri için uygun değil mi yoksa, ya da PhysX, Nvidia’nın sadece bir reklam stratejisi mi?

Bu sorulara cevap aramak için PhysX yazılımını derinlemesine inceleyen Real World Technologies‘den David Kanter, ilginç bir gerçekle karşılaşmış.

David Kanter’ın araştırmasına göre; PhysX yazılımı günümüz modern CPU’larına uygun değil. Kanter’a göre, PhysX yazılımı hala Intel’in 2005 yılında desteği kestiği X87 kodlarını kullanıyor. X87’nin yerine gelen SSE kodları ise PhysX yazılımında desteklenmiyor. SSE kodlarının 2000 yılından itibaren Intel, 2003 yılından itibaren ise AMD tarafından desteklendiğini düşününce bu durum kesinlikle kabul edilemez diye düşünüyoruz.

Kanter da X87 için çirkin, eski ve günümüz modern CPU’ları tarafından desteklenmiyor diyor. Kanter, eğer PhysX yazılımında SSE kodları kullanılırsa performansta önemli artışlar görebileceğimizi söylüyor.

PhysX ürün müdürü Mike Skolones da bu durumu şu sözlerle kabul etmiş “PhysX’in kod tabanı harap durumda, bunu inkar edemeyiz”.

Nvidia’nın savunması ise şöyle; ürün geliştirmekle sorumlu olan oyun geliştiricileridir ama konsoldan PC’e port edilen oyunlar genellikle  PC’de daha performanslı olduğundan kimse PhysX’in eski kod tabanlarını yenilemeyi düşünmüyor. Ve eski kodları kullanıyorlar.

Skolones, “PhysX’in daha hızlı çalışması için CPU’ları geliştirebileceğimiz ortada fakat CPU’ları aksattığımızı da düşünmüyoruz” diyor.

Skolones ayrıca “PhysX 2.7 sürümleri oldukça eski ve kullanılan kodlar 2005 yılından öncesine dayanıyor ama 3.0 sürümleri ile artık PhysX yazılımının kodlarını geliştirmeyi düşünüyoruz ve şüphe yok ki, bu yenileme PhysX’in daha da hızlı çalışmasını sağlayacak” diyor.

PhysX’in GPU’ların işlem gücünden yeterince yararlanamadığı ortada; oyun geliştiricileri daha fazla optimizasyon için bu işe al atmıyorsa bunu Nvidia’nın yapması gerekmez miydi şimdiye kadar?

Merakla PhysX 3.0 sürümlerini bekliyoruz…

2 Yorum

Bir cevap yazın