Nvidia Perakende Ekran Kartları Satmaya Başladı

Sadece Best Buy üzerinden.

Donanım dünyasını yakından takip eden okuyucularımız mutlaka hatırlayacaktır, ATI bir dönem ekran kartlarını perakande olarak satıyordu. Yani ATI, ürettiği grafik yongalarını üçüncü bir firmaya göndermiyor (bir iki istisna dışında); referans tasarım üzerinden ürettirdiği ekran kartlarını kendisi pazarlıyordu.

Ama bu durum uzun sürmedi ve ATI, ekran kartlarına gelen aşırı talebi karşılayamayacak duruma geldi. Ayrıca ATI’nin hazırladığı referans tasarımlar göze pek hoş da gelmiyordu. Sonuç olarak, ATI de, tıpkı Nvidia gibi Asus, MSI, Gigabyte, Sapphire gibi büyük firmalarla anlaşıp PCB ve soğutma çözümlerini bu firmalara bıraktı.

Nvidia OEM Ekran kartı

ATI/AMD’nin perakende ekran kartı pazarlama uygulaması devam ediyor mu bilmiyorum ama uzun süredir sadece ekran kartı tedarikçi ortaklarıyla çalışması ile bilinen Nvidia da, kendi ekran kartlarını perakende olarak satmaya başladı. Şimdilik sadece Best Buy üzerinden satın alınabilen bu ekran kartları, Nvidia’nın GeForce GTX 460 için tasarladığı referans tasarımı kullanıyor.

Nvidia da, Best Buy’da satılan Nvidia üretimi ekran kartlarını doğruluyor ve gelecek haftalarda konuyla ilgili daha fazla bilgi paylaşacaklarını söylüyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın