Nvidia: PC’lerin Modası Geçti Gelecek Cep Telefonlarında

Nvidia’ın cep telefonlarından sorumlu ürün müdürü Neil Trevett, cep telefonu geleceğin teknolojisi diyor. Hadi ya…

Nvidia GeForce LogoSanırım bu sözlerin Nvidia’da çalışan birinden gelmesi hepinizi şaşırtmıştır, açıkcası beni fazlasıyla şaşırttı. Gerçi bu sözleri söyleyen kişinin Nvidia’nın cep telefonlarından sorumlu ürün müdürü olması şaşkınlığımı bir nebze de olsa hafifletiyor.

Peki ne diyor Neil Trevett bir bakalım.

Mobil hesaplama geleceğin teknolojisi. Mobil internettir ve internet mobildir. Bu ikisi ayrılamaz.

Trevett’e göre, gelecekte akıllı telefonlara klavye ve monitör bağlanarak PC’nin yerine geçmesi sağlanabilir.

Ayrıca Trevett, Nvidia’nın PC perspektifinden mobil pazara bakarak kapalı bir bakış açısından daha geniş bir bakış açısına kavuştuğunu söylüyor. Yani Trevett, PC mantığıyla mobil pazarına bakmaya çalıştıklarını söylüyor. Nvidia’nın en son geliştirdiği Tegra yongaları da bunun bir göstergesi aslında.

Fakat Trevett’in bilmediği veya öngöremediği bir şey var sanırım o da cep telefonlarının PC’lerin yerini alması için çok ama çok (o gün belki de hiç gelmeyebilir) zaman geçmesi gerektiği.

Tabi bu sözleri yanlış okumamak lazım Nvidia, sadece farklı alanlara açılıp tek bir yerde sıkışmamak istiyor. Bu da gayet normal. Fakat cep telefonlarının PC’nin yerine geçmesi fikri, yakın bir gelecekte… İşte bunun için hayalgücü geniş biri olmak gerekiyor.

Siz ne düşünüyorsunuz?

11 Yorum

 1. manyaque

  20 nano civarlarında üretim e yaklaşılıdğında (ki 30 un altına inildiğine göre) bu işin çokda zor olacağını düşünmüyorum. Yalnız çözülmesi gereken sıcaklık sorununun hallolması lazım. bunun dışında bir engel olmayacağını nvidia ion tabanlı sistemlerin performansları bence ispatlıyor  yada nvidia nın ekran kartı aslında herşeyi yapar mantığını düşünürsek sanırım onlarda bu işin üstünde uzun zamandır çalışıyorlar zaten. Bnece mobil piyasası yeni bir nvidia süprizine yakın zamanda hazırlanmalı.

 2. CodeMachine

  pc dediği şey sadece internete girilip döküman okunan bir cihaz ise zaten şu anda cep telefonlarıyla bu yapılıyor, ancak benim lügatımda pc oyn oynanabilien (yüksek çözünürlükte), film izlenilebilien, grafik tasarım ve programlama yapabilen bir cihaz olduğu için benim pc anlayışıma göre bu iş zor….

 3. vural

  Sıkılmadılar bu mavralardan. Pc’nin modası geçti aartık xbox var, pc’nin modası geçti ipad var, ya artık yapmayın, sıkıntı veriyorsunuz. Nvidia bunlarla uğraşacağına adam gibi ekran kartı yapsın. Ati aldı başını yürüdü..

 4. i0z

  O kadar abartmasakda bu olabilir ama nasıl ?

  iş yeriniz ve evinizde ayrı ayrı depolama  ve görüntü birimleri olmalı. mesela dock tipi grafik veya video hızlandırıcı donanımlar, veya yine dock üzerinde daha güçlü yardımcı bir işlemcide düşünülebilir.

  bu size herşeyinizin hem yanınızda hem gittiğiniz yerde olmasını kolaylaştıracak bir imkan sunar. tabi önemli olan BATARYA kapasitesi. tüm bu fikirlerin günümüzdeki en büyük TÖKEZİ güç/batarya sorunu.

  günümüzdeki güneş pillerinde çok büyük bir iyileşme olmazsa yada bataryalar daha yüksek kapasiteleri daha taşıyamazsa bu iş  hayalde kalır gibime geliyor.

   

   

 5. Ziyaretçi

  doğru düzgün ekran kartı yapamadılar dediğini adamlar tek çekirdekle 5970 e kafa tutuyor. 5970 te 2 tane oyun açamadım sırf yazılım hataları yüzünden. Oyun açılış videosu normalde 1dk sürüyor ama ağırlaştırılmış şekilde 10dk bitmedi. Nvidia gtx480 le çoktan atiyi geçti farkında değilsiniz. Oyun geliştiricileri Atiyi değil Nvidianın bu kartını konuşyor. Tessa ve fizik motorlarına önem verildiğinde ki bu 2011 de çıkacak tüm oyunlarda mevcut aradaki farkı göreceksiniz.

 6. Sezai

  Haber bir ekran kartı üreticisinin sözleri olunca klasik tartışma başlıyor hemen.

  Bilgisayarların cep telefonları kadar küçülmesi gelecekte olacaktır. Ancak mikroişlemci yapıtaşlarının daha fazla küçülmesi yetersizdir, olay nanometrik küçülmenin ne kadar sürebileceği değildir, olay atomik boyutlara inmek, artık silikonun yetersiz geldiğinin anlaşımlasıdır. Bu gün sıradan bir ekran işlemcinin sunduğu işlem gücünü 50 yıl önce sunmak için bir kaç futbol sahası büyüklüğünde alet yapmak gerekliydi. Gelişim açıkça ortadadır.

  Büyük ekranlara da gerek yok, dev sinema perdelerinin yerini alacak sanal perde gözlükleri var, ses zaten kulağımızın içinde bitiyor.

  Teknolojinin nereye gideceğini kestirmek gerçekten de güç.

 7. i0z

  “Ziyaretçi” bu fanatklik niye hala anlamadım. Adamlar çalışıyor yapıyor kazanıyor kavgasını siz yapıyorsunuz. Sanırım futboldan öğrenilen bu. adamlar oynuyor, kazanıyor, eğleniyor ama taraftarlar kavgasını ediyor ,  finansmanını sağlıyor.

  Allah akıl fikir versin

 8. darkhellious1

  şimdi modası geçti diyince niye çöpe attık diye anlıyorsunuz anlamadım, Hakikatten kafanız basmıyor herhalde,adamlar modası geçti diyorlar,şimdiki trend cep tlf diyorlar siz hala lagada lugada geveleyip duruyorsunuz.Haklılarda google ile 1ghz geldi piyasaya devamında tegra ve apple mimarisi ile cepte oyun ve görsel artış oldu.Bi nevi sihay beyazdan renkliye geçiş gibi bizdde cepten akıllı telefonlara geçicez.Adamlarda bu pastanın zaten doygun olan bilgisayar oemlerinden daha fazla kar getiren bi yer olduğunu anlamış bulunuyorlar.İsterseniz sizde anlamaya gayret edin

Bir cevap yazın