Nvidia PC’de Daha Az Güç Tüketimi İçin Synergy Teknolojisi Duyurdu

Nvidia, dizüstü platformlarında kullandığı ve gerekmediği zaman harici ekran kartını kapatarak güç tasarrufu sağlayan Optimus teknolojisinin masaüstü versiyonu Synergy’i duyurdu.

Nvidia, Optimus teknolojisinin masaüstü versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz Synergy teknolojisini Haziran ayında düzenlenecek Computex fuarında tanıtmaya hazırlanıyor. Synergy teknolojisi yalnızca Sandy Bridge işlemcilerle beraber Intel’in H67 ve Z68 platformlarında uyumlu olarak çalışacak. P67 platformunda Sandy Bridge işlemcilerin grafik ünitesi kullanılamadığı için bu teknolojinin kullanılması mümkün değil. Üstelik bu teknoloji için anakart üreticilerinin sistemlerinde bir değişiklik yapması veya herhangi bir lisans ücreti ödemesi gerekmeyecek. Tüm H67 ve Z68 anakartlar Nvidia’nın harici bir grafik kartı ve Sandy Bridge işlemcilerle bu özelliği doğal olarak destekliyecek. Sanırım bir sürücü yardımı ile…

Nvidia Synergy Teknolojisi

Bu teknoloji yardımı ile ofis ve benzer uygulamalarda GeForce grafik kartı kendini tamamen kapatarak teoride sıfır güç çekecek ve güç tasarrufu sağlanmış olacak.

Intel ve Nvidia’nın geçtiğimiz günlerde imzaladığı çapraz-lisans anlaşması sayesinde bu teknolojinin geliştirildiğini tahmin ediyorum.

kaynak: vr-zone

1 Yorum

  1. lazboy

    Nvidia PC’de Daha Az Güç Tüketimi İçin Synergy Teknolojisi Duyurdu 😀 aslinda Nvidia PC’de Daha Az Güç daha cok para tüketen Synergy Teknolojisi Duyurdu diyicek diyemiyorlar:D

Bir cevap yazın