Nvidia: Oyun Stüdyolarına Rüşvet Vermiyoruz

Bir kaç gün önce ATI’nin oyun geliştiricileri ile ilişkiden sorumlu üst düzey yöneticisi Richard Huddy’nin ses getiren “oyun geliştiricileri PhysX kullanıyor çünkü Nvidia onlara para veriyor” iddiasını haber yapmıştık. Nvidia’nın ATI’ye cevabı gecikmedi.

xbitlabs’a konuşan Nvidia teknoloji geliştirme sorumlusu Ashutosh Rege, hem ATI’nin iddialarını yalanmış hem de Nvidia ile oyun geliştiricileri arasındaki ilişkiye açıklık getirmiş. İsterseniz sözü  Ashutosh Rege’e bırakalım:

PhysX kullanan oyun stüdyolarına ödeme yapmamız diye bir şey söz konusu bile olamaz.

Fizik motorları oyunlar için kritik bir bileşen. Hiç bir oyun geliştiricisi  oyunlarını tehlikeye atacak bir fizik motorunu kulanmayı düşünmez, işin içinde para olsa bile.

Oyun geliştiricileri için en önemli kriterler; fizik motorunun sunabildikleri, geliştirme araçları ve fizik motoru sağlayıcısından aldıkları destektir.

Xbox 360, PS3, PC, iPhone, Wii tüm bu platformlarda PhysX fizik moturu desteği sunabiliyoruz bu nedenle PhysX bu kadar popüler hale geldi.

Ve Rege ağzındaki baklayı çıkarır:

Oyun geliştiricileri, PhysX’in GPU ile desteklediği bazı ekstra özellikleri kullanmak isteyebilirler. PhysX kullanan oyun geliştiricilerine tabi ki yardım edeceğiz; GPU ile hazırlanan fizik hesaplamaları, CPU için hazırlanan fizik hesaplamalarından biraz daha çaba ister, o yüzden gerek mühendislik, gerekse dizayn anlamında oyun geliştiricilerine yardım ediyoruz. Ayrıca, oyun geliştiricilerine, ürünlerini donanım üreticilerine pazarlayabilmesi için yardım ediyoruz. (ekran kartı v.b ürünlerle beraber gelen oyunları kastediyor)

Okuduğunuz gibi; Nvidia, iddiaları kabul etmiyor ve PhysX kullanan oyunlarda GeForce ekran kartlarının yarattığı üstünlüğü normal karşılıyor bununla beraber ATI ekran kartlarının, PhysX kullanan oyunlarda daha yavaş çalışması için oyun stüdyolarına baskı yaptığı iddiasını kesinlikle kabul etmiyor.

Nvidia, OpenCL ve DirectCompute gibi açık kaynak kodlu fizik hesaplamalarına yardım etmeye hazır olduklarını ve her türlü durumda oyun geliştiricilerini destekleyeceklerini söylüyor.

Satır aralarına bakarsak; oyun geliştiricilerine, pazarlama için yardım etmek, ATI’nin de kastettiği bu olsa gerek. Yoksa Nvidia, gibi bir firma oyun geliştiricilerine açıktan para verilmeyeceğini bilecek kadar bu işte deneyimli. “Nvidia ürünü alıyorsunuz o zaman size ekstra destek sağlayalım”. Nvidia’nın stratejisi bu ve bu strateji yıllardır devam ediyor. Zaten Nvidia, benzer bir stratejiyi ATI’nin de uyguladığını vurguluyor.

Bence, ATI’nin Nvidia’yı PhysX üstünden vurma planı pek işe yarayacak gibi değil. Sonuçta kimsee “aaa bak kötü Nvidia, oyun geliştiricilerine para veriyormuş  o zaman Nvidia ürünü almayalım demez.” Fizik motoru tercihini de oyun geliştiricileri yapıyor öyle değil mi?

1 Yorum

  1. Vernoncougar

    Ati de physx den daha kullanisli bir motor gelistirsin, oyun ureticilerini yanina ceksin. Bunlarin hepsi bir yana, hani nvidia`nin fermi teknolojisi tamamen farkli ve degisik yeni bir GPU mimarisiydi? Hani cok hizliydi? 6 ay once cikan HD 5870 kesinlikle GTX470 den iyi, fiyat & performans burada radeon diyor olacak. Isler bu kez degismis gorunuyor..

Bir cevap yazın