Nvidia Orta Seviyeye Yükleniyor: GeForce 7950GT

Nvidia Orta Seviyeye Yükleniyor: GeForce 7950GT

Geçtiğimiz iki ay içinde pek çok olay gerçekleşti. İki büyük üretici de DX10’u beklerken bir yandan da ürünlerini taze tutmaya çalıştılar. Bu yeni kartlar hazırda var olan platformların üzerinde ufak değişiklikler yapılmış hallerinden başka bir şey değillerdi. Örnek vermek gerekirse; GDDR4 kullanan Radeon X1950XTX veya daha düşük fiyatlı ve daha düşük başarımlı GeForce 7900GS. Her ne kadar bu ekran kartları pek yeni bir şey sunmasalar da oyun meraklılarının harcadıkları paraya göre daha fazlasını almaları açısından mükemmel fırsatlar sundular.

GeForce 7950GT, GeForce 7900GS ile aynı günde duyuruldu fakat 14 Eylül’e kadar elimize ulaşamamıştı. O zamanki yazımızda da belirttiğimiz gibi bu ürünün ismine bakıldığında çift işlemcili bir ürün olduğu düşünülebilir fakat GeForce 7900GT’nin yükseltilmiş bir sürümünden başka bir şey değil.

GeForce 7950GT deneylerini resmi çıkış tarihi olan 14 Eylül’e kadar yapamamıştık ancak şimdi elimizde tamamlanmış deney sonuçları var. Düşük fiyatla daha yüksek başarım sunulduğunu gösteren grafikler bizi her zaman eğlendirmiştir. Yeni ekran kartları her geçen gün daha ucuza daha fazla başarım sunuyor. Yeni bir ekran kartı almak isteyenler bu duruma sevinecekler.

GeForce 7950GT, 7900GT’ye göre daha yüksek referans saat hızına sahip ancak bu arada pazarda 7900GT’nin pek çok farklı sürümünü de bulmak mümkün. Deney merkezimize ulaşan ürün XFX PV-T71G-UCP7’ydi: 550 MHz çekirdek saat hızı ve 815 MHz (1.63 GHz DDR) bellek hızı. İnternetteki satış sitelerine baktığımızda en yüksek çekirdek hızlı model olarak 520 MHz bulabildik.

Bir cevap yazın