Nvidia Optimus Mobil Grafik Teknolojisini Duyurdu

Şu an bazı Intel tabanlı dizüstü bilgisayarlarda tümleşik grafik işlemcisi ile ekran kartı arasında geçiş yapılabiliyor. Yalnız bunun için kendiniz çaba sarf ediyorsunuz. Örneğin bilgisayarı açıp kapamak zorunda kalıyorsunuz. Bunun daha kolay bir yolu yok mu?

Nvidia’nın var: Optimus. Ne zaman bunu görsem aklıma Transformers geliyor. Aslında Nvidia, Optimus ile bize gerçekten Transformers ile alakalı bir şeyler ima etmekte. Bir F16 uçağının robota dönüşmesi gibi, zayıf bir bilgisayar birden oyun canavarına dönüşüveriyor ve bunu sadece ihtiyaç duyulduğunda yapıyor. Bir oyundan çıktığınızda ise kendiliğinden tümleşik grafik işlemcisine geçiyor. Kısacası yeniden başlatma zorunluluğu ortadan kalkıyor ve geçişler otomatikman yapılıyor.

Optimus Teknolojisi

Optimus Teknolojisi

Önceden Optimus teknolojisinin Hybrid SLI ile bağlantılı olduğu yönünde tahminlerimiz vardı ama Nvidia duyuruyu yaptığında sadece dizüstü bilgisayarlar için önemli bir verimlilik ve tasarruf özelliği olduğunu öğrendik. Yani, oyunculara yönelik bilgisayarların pil ömrünü arttıracak. Öte yandan yalnızca Nvidia yongasetli altyapılarla uyumlu olmayacak: Arrandale (Core i3/i5/i7), Penryn (Core 2 Duo) ve Pine Trail (Atom N4xx) altyapıları destekleniyor.

Nvidia’nın diğer projelerinden farklı olarak Optimus, OEM üreticilerinden çok daha fazla destek gerektiriyor. Asus, Optimus teknolojisini kullanan ilk üretici olacak ve bu hafta UL50Vf adlı dizüstü bilgisayarını çıkarıyor. UL50Vf’nin 1.3 GHz Core 2 Duo SU7300 işlemcisi ve GeForce G210M ekran kartı var. Gariptir GeForce G210M’in başarımı neredeyse tümleşik grafik işlemcileri kadar düşük. Optimus böyle bir dizüstü bilgisayarın piline ne kadar fayda edebilir ki?

1 Yorum

  1. mazbut

    Ürün yeni olduğu için pazarı yoklama tadında bir ürün olsa gerek. Pazarlama stratejileri artık ürünü ilk çıkarmaktan daha önemli. NVIDIA bunu her alanda yapıyor. En hızlısını kullanıp sonuç hüsran olursa çok ciddi yara alabilir. Ama en düşüğündeki başarım fiyaskosu çok fazla ses getirmez.

Bir cevap yazın