NVIDIA nForce4 ile PCI Epxress’e Geçiyor

NVIDIA nForce4 ile PCI Epxress'e Geçiyor

NVIDIA nForce4 en sonunda çıkıyor. nForce4 tabanlı anakartların gerçek yaşamda bulunabilirlikleri hala havada olsa da, yeni yongasetinin iki sürümü resmi olarak duyuruldu: nForce4 ve nForce4 Ultra. Ailenin en ilginç üyesi ise daha sonra gelecek: x16 PCI Express grafik veriyolunu iki mantıksal x8 veriyoluna bölerek çift ekran kartlı sistemlerle çalışmaya imkan tanıyan nForce4 SLI.

nForce4’ün tasarımı şans eseri ortaya çıkan bir şey değil, aksine mantıklı bir evrimin sonucu. AMD platformları bu yeni yongaseti sayesinde PCI Express, yüksek çözünürlüklü ses (High Definition Audio), ve dörtlü SATA girişi gibi pazarlama açısından önemli fark yaratan pek çok özelliğe sahip oluyor. Yani kısaca açıklamak gerekirse NVIDIA nForce4’le, Athlon64 işlemcilere Intel’in 900 serisi yongasetleriyle rekabet edebilecek yeni bir yongaseti sunuyor. Buna bir de AMD’nin yeni tanıttığı Soket 939 için düşük hızlı 90 nm Athlon64 işlemcileri de eklerseniz, pazar payı kapma savaşında ortalık iyice kızışacağa benziyor.

Şu an için PCI Express özelliği sunan bir platforma geçmek için hiç bir teknik sebep yok fakat teknolojik yenilikler önümüzdeki bir kaç ay içerisinde çok daha önemli hale gelecek. Yeni gelecek olan görüntü kartları hem AGP hem de PCI Express destekleyecek olsa da ikinci seçenek bizim tahminlerimize göre yaklaşık bir sene içerisinde daha yaygın hale gelecek, tabii bu değişim daha erkende olabilir.

NVIDIA PCI Express’e geçişi nispeten daha kolay yapacak çünkü nForce4 yongaseti çok sayıda yeni özelliği de beraberinde getirecek. 3 GBit/s hızında çalışabilen dört Seri Ata (SATA) girişi, daha gelişmiş yerleşik Gigabit Ağ denetleyicisi ve buna tümleşik çalışan donanımsal ateş duvarı (firewall), toplamda 10 USB 2.0 bağlantısı ve tabii ki x16 grafik arayüzüne ek olarak üç adet x1 PCI Express kanalı. Ne yazık ki NVIDIA, daha önce Nforce2’deki Firewire denetleyicisinde olduğu gibi bu yeni yongasetine Sound Storm ses özelliklerini eklemekten vazgeçti.

Bir cevap yazın