NVIDIA nForce2 ile Karşı Saldırıya Geçti

Intro

NVIDIA örnek bir başarı öyküsüne sahip bir firma. Yonga sektörü zorlu ekonomik koşullarla mücadele ederken, NVIDIA hisse senetlerinin değeri yükseliyor. Yaklaşık bir yıl önce çıkan nForce yongaseti, firmanın yıldızı konumuna gelen GeForce grafik hızlandırıcılarının başarısına ayak uyduramayan tek üründü – hem de pek çok teknolojik yenilik ve ünlü bir marka ismi sunmasına rağmen. Ne olmuştu?

Özellikler açısından kesinlikle bir yanlış yoktu. Bugün bile nForce420/D çift kanal (dual-channel) bellek arabirimine sahip tek yongaseti. Sadece Intel E7500 DIMM’leri çiftler halinde kullanıp bantgenişliğini ve toplam sistem performansını artırmayı hedefliyor. Ancak bu yongaseti de sunuculara yönelik, dolayısıyla daha pahalı.

NVIDIA tarafındaki gecikmeler önemliydi – nForce tabanlı ürünler, resmi duyurusu yapıldıktan aylar sonra piyasaya çıkabildi. nForce anakartların çıkışı 2001’in 4. çeyreğini buldu. Çoğu üretici yongasetinin yüksek fiyatından çekindi; bunda da haklılardı. Çünkü VIA ve SİS’in o zamanlar dek çıkan yeni yongasetleri (KT266A, KT333, SiS745) aynı performansı çok daha ucuza sunmaya başladılar.

nForce’un bütünleşik grafiğini gerçekten isteyebilecek kullanıcı sayısının çok az olmaması işleri daha da güçleştirdi. Performansı GeForce2 MX ile eşdeğer olmasına rağmen artık ilgi çekiciliğini yitirmişti – özellikle de bu grafik yongası çıktıktan 6 ay sonra. Bir yandan 3D performansı çok zayıfken diğer yandan yongasetinin fiyatı bir ofis PC’sinde kullanılmak için çok yüksekti. NVIDIA burada bir paradoksa düştü: nForce’u baltalayan şey tam da 3D yongaları için belirlediği hızlı yenilenme döngüsü oldu.

NVIDIA nForce2’de bunu için iki önlem almış durumda: Birincisi, yongaseti en yüksek seviye teknoloji ile donatıldığı için artık pazarın daha yüksek seviye kesimini hedef alıyor; ikincisi, NVIDIA nForce2’yi, tüm pazar segmentlerine hitap edebilecek bir modülerlikle sunuyor.

Bir cevap yazın