Nvidia Nereye Gidiyor?

AMD’nin ATI’yi satın alması ve CPU ve GPU alanında orta seviye pazarda süren savaşın Nvidia’yı nasıl etkileyeceğini düşündünüz mü? Biz düşündük ve firmanın son derece hızlı değişen grafik pazarında gördüğü zorlukları ve fırsatları öğrenmek için biraz zaman harcadık. Nvidia, GPU pazarından dışarıya mı atılacak yoksa şimdi olduğundan çok daha güçlü bir hale mi gelecek?

Sonrasında yayılan dedikodulara rağmen AMD, geçtiğimiz Haziran ayında ATI’yi 5.4 Milyar $’a satın alarak BT dünyasını şaşırtmıştı. Bugün birleşme işlemi tamamlandı ve AMD birleşmenin artçı sarsıntılarıyla uğraşıyor. Her ne kadar AMD’nin bu satın almayı yaparak sadece bir işlemci üreticisi olma çıkmazından kurtulma konusunda önemli bir adım attığını ve Intel’le daha iyi rekabet edecek hale geldiğini bilsek de şu anda rüzgar ters yönden esiyor.

AMD’nin borsadaki değeri düşüşte, Intel’le yaşanan acımasız fiyat rekabeti, bir zamanlar firmanın en çok para kazandığı masaüstü ve 2P (iki işlemcili) sunucu pazarındaki kar oranlarını ciddi şekilde etkiledi. Gelir büyümesi, görünüşe göre sadece 4P+ sunucu ve taşınabilir pazarda gerçekleşiyor.

Ancak AMD ile Intel arasında yaşanan bu savaş bir başka firmayı daha içeriyor: Nvidia. AMD’nin ATI’yi satın almış olması ve yongaseti işinin yanında ekran kartı alanında da varlığını sürdüreceğini açıklaması net bir şekilde AMD’nin orta seviye pazarda saldırgan bir strateji izleyeceğini gösteriyor. Tümleşik grafik alanında da sıcaklığın artmasını bekliyoruz, giriş ve orta seviye grafik pazarı güçlü işlemci üreticileri olan AMD ve Intel arasında paylaşılabilir.

Bu senaryo Nvidia için birkaç soruyu akla getiriyor: Bu savaş grafik pazarının geneli üzerinde nasıl bir etki yapacak? Nvidia iki güçlü işlemci üreticisinin grafik pazarından aslan payı alma mücadelesine karşı gelebilecek mi? Nvidia’yı bekleyen son satın alınan şirketlerden biri olmak mı? 90’lı yılların ortalarında ciddi bir grafik üreticisi olan Matrox gibi niş bir pazara yönelik ürünler üretmeye mi yönelecek? Yoksa Nvidia’nın AMD’yi ve Intel’i geride bırakmak için bir şansı var mı?

AMD ve Nvidia’nın finansal verilerini incelediğimizde grafik endüstrisinde önemli değişimlerin gerçekleştiği hemen görülüyor.

Nvidia, ürün gönderimi açısından hiçbir zaman 2006’nın dördüncü çeyreğindeki kadar başarılı olmamıştı. Jon Peddie Research’ün araştırmasına göre Nvidia ayrı masaüstü ekran kartı pazarının %53.8’ini elinde tutuyor (tümleşik ekran kartlarını da eklediğimizde bu değer %31.0’a düşüyor) ve tümleşik olmayan taşınabilir ekran kartı pazarında ise %59.1’lik payla (tümleşik ekran kartları eklendiğinde %22.9) büyük payı alıyor. Peddie’ye göre ATI, Nvidia’yı sadece taşınabilir tümleşik ekran kartı (ICG) alanında geçebiliyor. Toplamda araştırma firmasının verilerine göre Nvidia’nın pazar payı %28.5 ve ATI’nin pazar payı %23.0 olduğu görülüyor.

Finansal açıdan bakarsak, AMD’nin dördüncü çeyrek gelirleri 1.8 milyar doların altında ve 574 milyon dolar zararı gösteriyor (bu durum satın alma giderlerinin bir sonucu). Ayrıca şirket 2007’nin birinci çeyreği için açıkladığı kar beklentilerine de ulaşamayacağını geçtiğimiz günlerde açıkladı, yani AMD bu yıl da kar açıklayamayabilir. Yatırımcılar ise AMD’nin hisseleri konusunda bu aralar çok temkinliler; şu anda hisse değeri 13 $ civarında geziniyor ki bu rakam ATI’nin satın alındığı sıralarda olan 19.1 $ değerinden %32, 52 haftalık en yüksek olan 35.75 $ değerinden %63 daha düşük. AMD’nin şu anda bankada 1.6 milyar doları var ve pazardaki değeri ise 7.2 milyar dolar (27 Mart 2007 verilerine göre).

Diğer taraftan Nvidia, rekor dolu bir çeyrek geçirdi ve gelirleri 820 milyon dolara ulaşırken karı 107 milyon dolar oldu. Hisse değeri şu anda 29 $ civarında yani AMD/ATI birleşmesinin olduğu güne göre %62 daha yüksek ancak 52 haftalık en yüksek değeri olan 38.96 $ değerinden %26 düşük. Nvidia’nın elinde 741 milyon $ kadar nakit para var ve şu andaki pazar değeri 10.36 milyar dolar olarak görünüyor (27 Mart 2007 verilerine göre).

Açık bir şekilde Nvidia’nın durumu şu anda daha iyi görünüyor. Ancak bu devam edecek mi? Uzun vadede AMD/ATI birleşmesi Nvidia açısından ne anlama geliyor?

Nvidia’nın durumu nasıl gördüğünü merak ettik ve kurumsal pazarlama müdürü Rob Csongor’la bir görüşme ayarladık.

Takip eden iki sayfada pazarın dinamikleri, AMD’nin bir anda rakip haline geldiği bir ortamda Nvidia’nın gelişme için hangi alanda şanslar gördüğü, Intel’le yeni bir ilişki ve AMD Fusion gibi teknolojiler hakkında neler düşündüğünü bulacaksınız. (Ne yazık ki bu röportajı yaptığımızda Intel henüz işlemci ile tümleşik grafik yongasını birleştirme konusunda herhangi bir açıklama yapmamıştı bu yüzden yazıda bu konuya herhangi bir atıf bulamayacaksınız.)

Bir cevap yazın