Nvidia: Moore Yasası öldü, gelecek çok-çekirdekte değil

Nvidia’nın baş araştırmacısı Bill Dally Forbes’a yazdığı bir makalede her 18 ayda bir transistör sayısının ve performansın ikiye katlanacağını söyleyen Moore Yasası’nın artık öldüğünü belirtiyor.

Nvidia LogoDally’ye göre işlemcilerin geleceği paralel işlem yapabilme üstüne kurulu; günümüzde kullandığımız işlemci mimarileriyse hala seri işleme mantığı üzerine çalışıyorlar. Dally, ne demek istediğini bir yazı okumakla ilgili bir örnek vererek anlatmaya çalışıyor: Tek bir okuyucu belirli bir anda tek bir kelime okuyabilir ancak bir paragrafa birden fazla okuyucu atanabilirse işlemin süresi oldukça hızlandırılabilir.

Bilgisayarların başarımını artırmaya devam edebilmek için seri performans yerine enerji verimliliğini ön plana çıkaran paralel makineler tasarlamalıyız. Seri işlemeye göre tasarlanmış iki veya on iki bilindik işlemciyi bir araya getirerek çok-çekirdekli işlemciler yapmak doğru bir yaklaşım değil. Bu yaklaşım trene kanat takarak uçak yapmaya benziyor. Geleneksel işlemciler paralel programlar çalıştırmak ve başarımı geçmişte olduğu gibi sürekli artış halinde tutmak için çok “ağırlar” (her bir yönerge için çok enerji tüketiyorlar).

Yapılması gereken enerji verimliliğini ön planda tutan paralel bilgisayarlar geliştirmek. Bu sistemlerde sorunun çözümü için beraberce çalışacak pek çok işlem birimi hızlı seri işlem yapmak için değil enerji verimliliği gözetilerek tasarlanmalı. Paralel bilgisayarların en temel avantajı daha fazla transistörü daha fazla performansa dönüştürebilmeleridir.

Dally, Moore Yasası’nın yeniden canlandırılabilmesinin de paralel hesaplamaya bağlı olduğunu düşünüyor “İşlemci sayısının iki katına çıkarılması çoğu uygulamanın iki katı hızlı çalışması anlamına gelir. Bunun tersine seri işlemcilerde CPU sayısının ve buna bağlı olarak transistör sayısının iki katına çıkması başarımda az bir etki yapar. Harcanan enerji miktarı ise kesinlikle daha fazladır.”

Günümüz işlemci mimarilerinin kullanılmasındaki en önemli neden yazılımların bu işlemcilere uygun olarak yazılmış olmalarıdır. Dally, 40 yıldır kullanılan seri programlama alışkanlıklarının değişmesinin kolay olmadığını, paralel programlama yapabilen yazılımcıların az bulunduğunu belirtiyor.

“Bilgisayar endüstrisi buradaki fırsatı görmeli ve çok-çekirdekli işlemciler yerine paralel yazılımlara ağırlık vererek tıkanmanın önüne geçmeli. Gelin bilgisayar dünyasının kanat takılmış trenlerle debelenmesinin önüne geçelim ve gerçekten uçuralım” diyerek bitiriyor Dally.

1 Yorum

  1. bluetime

    ilginç farklı fikir.

    Bunun için yarı iletken üreticilerinin altyapılarının değişimi adına ne kadar ek yük binecek acaba…

    zira bu fikre bilgisayar dünyasının sıcak bakp bakmaması buna bağlı tabi birde tıkanma meselesi vr 3ghz saat hızında tıkanlıp çok çekirdekli yapıya geçildiği dönemin benzeri yakın gelecekte de olabilir.

    o zaman elleri mahkum başka yollara başvuracak intel amd vs. amcalar:)

Bir cevap yazın