Nvidia İşlemci Pazarına Girdi

Barcelona, İspanya – Nvidia üreteceği ilk CPU’ya ilişkin detayları basınla paylaştı. APX 2500, Windows Mobile avuçiçi bilgisayarları için üretilmiş bir yonga-üstünde-sistem (system-on-a-chip, SoC) ürünü. Yalnız ancak bu senenin sonlarında pazara damgasını vuracak olsa da, bu işlemci kimsenin Nvidia’dan beklemediği yeni bir adım özelliğini taşımakta.HaberResimAslında APX 2500, ARM11 işlemci çekirdeğini ve GeForce teknolojisinden gelen birçok bileşeni içeren melez bir yonga. İlginçtir ünlü grafik devi bu ürününde GoForce yerine “Ultra-Low Power GeForce” (ULP GeForce) koymayı planlıyor. Bu GeForce bileşeni programlanabilir tepe tarama ve ışıklandırma motoruyla (vertex and lighting engine) beraber gelecek. 2D ve 3D kiplerinde keskinliği yumuşatma (anti-aliasing) süzgeci de destekleniyor. Yonganın saat hızı hakkında bilgi verilmedi ancak ARM11 normalde 750 MHz hızında çalışmakta. Olaya kullanıcı arayüzü açısından yaklaşırsak OpenGL ES ve D3D Mobile API’leri destekleniyor.

Nvidia, yonganın video işleme yeteneklerini HD AVP (High Definition Audio Video Processor) kısaltmasıyla açıklıyor. Açıkçası firmanın bu özelliğe PureVideo Mobile veya PureVideo HD dememiş olmasına biraz şaşırdık. HD AVP yüksek tanımlı (HD ama sadece 720p) video biçimlerini birbirlerine dönüştürüp kodlama yapabiliyor ve Nvidia video oynatımı sırasında işlemcinin aşırı yük altında çalışmadığını iddia ediyor. Böylece güç tüketimi de oldukça azaltılmış oluyor.PureVideo’nun en büyük eksikliği HD-DVD ve Blu-ray filmlerde çoğunlukla kullanılan VC-1 kodlamasını yapamaması. İlk başlarda ATI ve Nvidia sadece H.264 kodlamasını destekliyordu fakat en azından ATI bir hata yapmış olduğunun farkına vararak H.264/VC-1 kodlamasını gerçekleştiren parçaları üreten ilk taraf oldu. Nvidia’nın APX 2500 yongasının video birimi şu anda tüm büyük kodlama biçimlerini destekliyor (H.264, MPEG-4, VC-1 ve WMV9).Taşınabilir bilgisayar üreticileri bu SoC’a 12 Megapiksel’e kadar CCD/CMOS algılayıcıları da bağlayabilecek.

APX 2500 HDMI 1.2’ye (1280 x 720) tam destek sunarken Analog/DVI (1280 x 1024) ve S-Video çıkışı ekleme şansınız da bulunuyor. Barcelona’da gösterilen örnek aygıtın 256 MB DDR sistem belleği, HSDPA, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıları, GPS ve Mobile TV desteği ile tümleşik 5 MP kamerası vardı. Gelecek iPhone cep telefonları bu altyapıyı kullanabilir.Yukarıda belirttiğimiz yeteneklerle beraber yeni nesil GPS, PMP, PDA ve cep telefonları artık sıradan bir bilgisayara hiç olmadıkları kadar yakın olacaklar. 720p yüksek tanımlı videoların bu sistem kartı (SoC) sayesinde çalıştırılabilecek olması gelecekte taşıtlarda da (örneğin üst düzey otobüslerde) bunlardan sıkça rastlayabileceğimiz anlamına geliyor.APX 2500 dikkat çeken diğer bir yönü de sadece Windows Mobile işletim sistemi için hazırlanacak olması. Nvidia, Microsoft ile bunun için sağlam bir anlaşma yapmış olmalı. Diğer taraftan Microsoft GPS ve PMP pazarına henüz hakim olabilmiş değil ancak bu aygıt ibreyi Microsoft’a doğru çevirebilir. Avuçiçi aygıt üreticilerinin 2009 yılı için altyapı olarak Texas Instruments (OMAP3) ve Intel’i (Moorestown) seçme şansları da bulunuyor. Qualcomm ve ATI’nın masaya ne koyacaklarını ise merakla bekliyoruz.Haberi tartış…

Bir cevap yazın