Nvidia Ion, Atom’u Kanatlandırıyor

Kaputun Altındakiler

Ion sistemini büyük bir heyecanla kutusunun içerisinden çıkardık. Nvidia’nın Ion sisteminin boyutları gerçekten çok küçük. Sizin bunu tam olarak kavrayabilmeniz için Mac Mini ile bir boyut karşılaştırması yapmayı ihmal etmedik – böyle bir altyapının böylesine küçük bir kasa içine sığdırılması inanılır gibi değil.

Kaputun Altındakiler

Kaputun Altındakiler

Elbette ilk işimiz elimize tornavidayı alıp kaputun altına bakmak oldu. Kasanın alt kapağının vidalarını açtığımızda doğrudan sabit disk ile karşılaştık (200 GB Seagate Momentus 7200.2): Giriş diğer taraftanmış. Zaten kasanın üstte yer alan kapağını geriye doğru ittirince anakart tüm ihtişamıyla görünüyor.

Kaputun Altındakiler

Kaputun Altındakiler

Ion altyapısı aslında birbirine geçirilmiş iki ayrı baskı devre kartından meydana geliyor. Birinci parça anakartın kendisi. Atom işlemcisi hemen yongasetinin yanında gömülü vaziyette bulunmakta. Her iki yonga basit bir alüminyum soğutucu blok ve 40 mm çapında küçük bir fan tarafından soğutuluyor. Soğutma sisteminin küçük boyutlu olmasına rağmen aygıtı yeterince serinlettiğini söyleyebiliriz.

Kaputun Altındakiler

Bir anakartın anakart olabilmesi için işlemci ve yongasetinin yanında bağlantı arayüzlerinin de bulunması gerekir: Serial ATA, Gigabit yerel ağ, Dual-Link DVI ve USB 2.0 bağlantılarının dışında HDMI çıkışı bile var.

Kaputun Altındakiler

RAM’den ne haber? Anakartın arkasında bir SO-DIMM (dizüstü belleklerinin standardı) yuvası yer almakta. Sıkı durun, Nvidia DDR 2 yerine DDR 3 tipi belleklerden yararlanmaya karar vermiş. Her ne kadar DDR 2’den hala pahalı olsa da DDR 3 iyi bir seçim. Çünkü yüksek frekans işlemciye ve daha da önemlisi sistem belleğini ortaklaşa kullanan tümleşik grafik işlemcisine daha geniş bir veriyolu sağlayacaktır. Üstelik DDR 3 bellekler daha az enerji tükettikleri için böyle bir altyapı için son derece uygundur.

Anakart üzerinde ilk başta tanımlayamadığımız bir bağlantı var. Anakart ve yavrukartı bu bağlantıyla birleştiriliyor. Ama sonradan fiziksel biçimi farklı bir PCI Express yuvası olduğunu anladık. Yani, anakart ile yavrukart arasındaki veri alışverişi ve enerji iletimi bu yuva üzerinden yapılıyor. Yavrukartta arka panel giriş çıkışları bulunmakta: SATA (dahili sabit disk tarafından kullanılıyor), iki eSATA, altı USB, sekiz kanal analog ses ve sayısal optik.

Genel olarak bakacak olursak Ion referans bilgisayarımızın tüm bağlantıları

  • 2 tümleşik SATA bağlantısı
  • 2 eSATA bağlantısı
  • 7 USB 2.0 çıkışı
  • 6 analog ses prizi
  • 1 S/PDIF ses bağlantısı
  • 1 DVI Dual Link çıkışı
  • 1 VGA çıkışı
  • 1 HDMI çıkışı
  • 1 Gigabit yereal ağ çıkışı

Böyle küçük bir bilgisayarda bu kadar çok sayıda bağlantı görmek büyük bir zevk. Ion altyapısı üzerine kurulu Nettop’ların bu avantajlarının sürekli olacağını ümit ediyoruz.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın