Nvidia Ion, Atom’u Kanatlandırıyor

Nvidia’nın yeni GeForce 9400 yongaseti, şirkete yeni bir ün kattı. Çünkü bu yongaseti pazarın tam ihtiyaç duyduğu teknolojileri barındırıyor:

  • Intel işlemcileriyle uyumlu ve bu işlemciler güç tüketimi alanında AMD’nin Phenom II işlemcileri çıkana kadar rakipsizdiler.
  • Grafik işlemcisi son derece güncel ve giriş düzey harici GeForce kartlara yakın bir başarım sergilemesinin yanında HD video hızlandırabiliyor.
  • Bunların hepsini çok düşük bir güç karşılığında ve küçücük bir baskı devre kartı üzerinde yapıyor.

GeForce 9400 ve mobil sürümü 9400M Intel’in yongasetlerini solda sıfır bırakıyor. Özellikle grafik başarımı gerek masaüstü gerekse de dizüstü altyapılarda hatırı sayılır oranda yüksek. Üstelik Apple’ın da yeni nesil MacBook dizüstü bilgisayarlarında Intel’in kendi altyapısını bir kenara atıp Nvidia’ya geçtiğini söyleyelim.

Fakat standart masaüstü ve dizüstü bilgisayarların da ötesinde Nvidia şu anki zor ekonomi koşulları altında Netbook ve Nettop pazarına yönelmiş durumda. Şirket bu pazarda da söz sahibi olabilmek amacıyla Ion altyapısını geliştirdi. Birkaç hafta önce Ion referans altyapısı kendini göstermişti: Nvidia 9400M yongasetli bir Pico-ITX anakart ve bu anakart üzerinde tümleşik Intel Atom işlemcisi.

Nvidia Ion, Atom'u Kanatlandırıyor

Başarım, esneklik ve düşük güç tüketimi üçlemesi için en iyi çözüm Atom ve 9400M bileşimi mi? Intel’in altyapısı gerçekten çok mu geri kalmış? Bu soruların yanıtlarını verebilmek amacıyla Ion altyapısının ilk örneklerinden birini Intel’in geleneksel Atom anakartıyla karşılaştırdık: D945GCLF.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın