Nvidia Ion 2’nin Internet Explorer 9’da Süper Hızını Gösteriyor: Intel Yerlerde

Internet Explorer 9, Microsoft’un (uzun bir süredir eleştirildiği) tarayıcı pazarında son yılların en büyük hamlesi olacak gibi gözüküyor. Internet Explorer 9 ile gelecek yenilikleri incelediğimiz makalemizi okuduysanız, Internet Explorer 9 ile gelecek olan sıradışı teknolojileri okumuşsunuzdur; grafik yaratımı için GPU desteği , HTML 5 desteği, CSS 3 ve diğerleri…

Bana sorarsanız, Internet Explorer 9 ile gelecek en önemli teknoloji, tarayıcının GPU kullanması. Bu sayede IE9, grafik hesaplama özürlü CPU’lardan kurtuluyor ve grafik hesaplamada kendini marifetli GPU’ların eline bırakıyor. IE9’un geçtiğimiz günlerde yayınlanan test sürümünde GPU desteği henüz bulunmuyor ama bu özelliğin bir kaç hafta sonra IE9’a bir güncelleştirme ile dahil edileceğini biliyoruz ama IE9’un GPU performans sonuçlarını görmek için bu güncelleştirmeyi beklemek zorunda değilsiniz.

Nvidia, blog sayfasında IE9’un GPU gücünü ve Intel Atom’un “acizliğini” gösteren bir video yayınlamış. Videoda Ion 2 kullanan bir Asus EeePC 1201 PN ve sıradan Intel Atom işlemcili bir netbook IE9’da karşılaştırılmış. Sonuçlar şaşırtıcı! Videoyu izleyelim.

(youtube)

Nvidia’nın bu videoyu blog sayfasında yayınlamış olmasına şaşırmamalı. Atom işlemcili netbook resmen yerlerde sürünüyor. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz sanırım; IE9’un tüm nimetlerini kullanabilmek için iyi bir GPU’ya sahip bir netbook kullanmamız gerekiyor.

Birbirlerini dava etmeye hazırlanan Nvidia ve Intel’in takışmalarını izlemek gerçekten eğlenceli…  Ve iki firmada birbirlerini nereden vuracaklarını çok iyi biliyorlar.

2 Yorum

  1. Ziyaretçi

    3 boyutlu browser simgelerinin olduğu testte nvidia 40 intel ise 2 – 3 kare dolaylarındaydı.  Yani aero açık olmuş kapalı olmuş çok önemli değil aradaki farkı 3 – 5 kare deği çünkü.

Bir cevap yazın