Nvidia, Ion 2 ile Bu Sene Yeniden Öne Geçebilir

Nvidia Ion tabanlı netbooklar piyasada boy boy kendilerini göstermeye başladı. Bilindiği gibi bu altyapının en büyük avantajı Intel Atom işlemcisini “yeterli” bir grafik çözümüyle desteklemesi. Ayrıca artık GPU sadece üçüncü boyut anlamına gelmiyor. GPU’nun üstün hesaplama gücünden faydalanan yazılımlar bir bir karşımıza çıkmakta.

Nvidia Ion Haber

Intel’in yeni nesil Atom işlemcisi, kod adıyla Pineview, kendi içinde grafik çekirdeği de taşıyacağından dolayı Intel Nvidia’nın önünü Nehalem mimarili işlemcilerde olduğu gibi kesebilir (Nvidia’nın Nehalem mimarisine sahip tüm işlemciler için yongaseti tasarlama lisansı yok).

Peki Nvidia, Ion’u ölüme mi terkedecek? Nvidia, Pineview için altyapı üretme hakkını elde eder mi bilinmez ancak internetteki bazı haberlere göre Nvidia yıl sonuna doğru Ion’un desteklediği işlemci model sayısını büyük oranda arttıracak.

Nvidia çok daha önceden Nvidia Ion’un yeni sürümünün Atom’dan çok daha güçlü olduğu söylenen VIA Nano işlemcisini destekleyeceğini söylemişti. Yeni Ion’un ayrıca Intel’in düşük gerilim (CULV) dalındaki Celeron, Pentium ve Core 2 işlemcileriyle beraber çalışabileceği de söyleniyor.

Bir cevap yazın