Nvidia Ion 2 Bombasını 2010’un Başlarında Patlatacak

Nvidia Ion, Intel Atom için “fazla” iyi bir altyapı. Hatta Intel, Nvidia’nın çıkardığı çözümlerin kendi satışlarını baltaladığını iddia ediyor. Biz tüketiciler ise Nvidia’nın çıkardığı bu alternatiften dolayı memnunuz. Atom’a GeForce desteği oldukça iyi bir çözüm oldu. Böylece HD videoları herhangi bir yavaşlama ve takılma olmadan izleyebilmek mümkün oluyor.

Intel Atom işlemcilerini çok kısa bir süre içerisinde yenileyecek. Pineview kod adlı yeni Atomların içinde bellek denetleyicisi ile grafik çekirdeği olacak. Peki bu grafik çekirdeği HD video izlemek için yeterli olacak mı? Belki. Ama 3B oyun zevki vermeyeceği neredeyse kesin. Bu arada Nvidia, Pineview işlemcileriyle uyumlu Ion 2 altyapısıyla Intel’e bir darbe daha vurmayı hedefliyor. Nvidia’nın bir toplantıda yaptığı açıklamaya göre Ion 2’nin 2010’un ilk üç ayı içerisinde çıkarılması hedefleniyor.

Fudzilla Ion 2’nin tümleşik grafik işlemcisinin eskisinden en az iki kat daha fazla paralel işlemci içereceğini bildirmiş. Eğer bu doğruysa Ion 2’nin 3B oyun başarımı birçok kişiyi tatmin edebilir. Ayrıca yeni nesil Atomların kendi grafik çekirdekleri ve bellek denetleyicileri olduğundan, yeni tümleşik GeForce’un neredeyse anakarta “yapışık” bir harici ekran kartı vazifesi görebileceğini iddia edebiliriz.   

Fudzilla’nın bugün yapmış olduğu başka bir habere göre ise Ion 2 grafik işlemcisi, Intel Pineview grafik çekirdeğinden 10 kata kadar daha hızlı olabilirmiş. Ayrıca Atom HD video yerine sadece SD (standart) video oynatabilecek kadar etkiliymiş. Tabii bunlar da Nvidia’nın yaptığı açıklamadan alıntılar. Onların söylediğine göre Pineview Atomlar tek başlarına Windows 7 Starter Edition’dan daha üstünü hızlı çalıştıramazlarmış. Ion 2 ise Windows 7 Home Premium’u herhangi bir başarım sorunu olmadan çalıştırabiliyormuş.

Ion 2 altyapısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

5 Yorum

  1. Ali Hasan

    1024×600 çözünürlüğe sahip ekranda nasıl HD görüntüler oynatılıyor anlamış değilim. Donanım sitelerinin uzmanlarına bakılırsa 10 inçlik ekrana sahip netbook bilgisayarlarda sabah akşam Blue ray sürücüden yararlanılıp HD film izlenecek…

  2. Tahir Meylani

    Ben o karikatürleri çok başarılı buldum. Bir firmaya laf atmak için seçilmiş şık ve hoş bir yöntem. En azından İntel ve Nvidia yöneticileri forum forum dolaşıp ağız kavgasına girişmiyor 🙂

Bir cevap yazın