Nvidia: Intel’e Dava Açacağız

AMD’nin ATI’yi satın alması GPU ve CPU pazarında taşları yerinden oynattı desek yeridir çünkü bu satın almadan sonra AMD, bir anda en sıkı ortaklarından biri olan Nvidia’ya rakip oldu. Yıllardır AMD platformu için en iyi yongasetlerini üreten Nvidia, bu pazarın kendine kapanmasını hoş karşılamadı fakat Nvidia’nın bu durumda geriye çekilmekten başka bir seçeneceği yoktu. Nvidia, AMD platformu için yongaseti geliştirmeye devam edebilirdi ama bu durum AMD’nin daha fazla para kazanmasından başka bir işe yaramayacaktı.

AMD ile yolları kapanan Nvidia, bu sefer gözünü Intel için yongaseti geliştirmeye dikti ama AMD’nin ATI’yi satın alması ile birlikte bir anda korkuya kapılan Intel, Nvidia’ya yeni Intel anakartlar için yongaseti lisansı vermedi. Görünen o ki Intel, GPU şirketlerinin PC pazarında büyümesinden rahatsız. VIA’dan sonra Nvidia’nın da yongaseti pazarından çekilmesiyle AMD ve Intel kendi yongasetlerini üretir duruma geldiler.

Ama Nvidia öyle kolay kolay pes edecek gibi gözükmüyor. CNN’de Fortune programına katılan Nvidia CEO’su Jen Hsung Huang, bir kaç ay içinde Intel’i dava edeceklerini çünkü Nvidia’nın yongaseti pazarını geri istediğini, Intel’in Nvidia’nın büyümesinden rahatsız olduğunu ve önlerini tıkamak için uğraştığını söylemiş. Ve, bu iddiasına örnek olarak, netbook pazarında Intel’in tüm bileşenleri bir araya toplayan Atom işlemcisini göstermiş. Huang, ayrıca Intel’i Atom gibi hepsi bir arada işlemciler geliştirerek GPU’nun diğer pazarlarda gelişmesini önlemeye çalışmakla suçluyor.

Huang devamla, Intel’i dava etmekten korkmadıklarını, haklarını sonuna kadar arayacaklarını ve çok yakında Intel’i dava edeceklerini söylemiş.

Gözümüz AMD ve Intel arasındaki davalardan sonra, şimdi de Nvidia ve Intel arasındaki davalarda olacak gibi gözüküyor. Aslında, Huang’ın Intel’i eleştirdiği konularda Nvidia’ya hak vermemek elde değil. Intel, GPU pazarının gelişmesini istemiyor çünkü GPU’nun giderek artan kullanım alanı ve yüksek işlem kabiliyetinden rahatsız ve elinden geldiğince GPU şirketlerini engellemeye çalışıyor. Fakat Intel, CPU pazarında takılı kaldığı sürece bu çırpırmanın bir yere gitmeyeceği açık çünkü CPU’ların grafik yaratmada bir yere gitmedikleri görüldü ve bu durum uzun bir süre daha değişmeyeceğe benziyor.

Bir cevap yazın