Nvidia ile Intel Arasındaki Dava Ertelendi

Intel ile Nvidia dava bitmeden anlaşmaya varabilir.

Bildiğiniz gibi, bir süredir Intel ve Nvidia arasında ciddi bir rekabet ve anlaşmazlık var.

Rekabeti bir kenara bırakırsak, iki firma arasındaki anlaşmazlık Intel ve Nvidia arasında daha önce imzalanan bir protokolden kaynaklanıyor.

Intel ve Nvidia’nın imzaladığı protokole göre, iki firma birbirlerinin bazı teknolojilerine erişim hakkına sahip oluyordu. Nvidia’a göre Intel’in Nehalem işlemcilerde bellek kontrolcülerini işlemci içine alması bu protokole aykırıydı, çünkü Nvidia bu işlemcilere yongaseti üretemiyordu.

Intel ise, protokolün kısıtlı teknolojileri kapsadığını ve Nehalem işlemci teknolojisinin prokolde yer almadığını iddia ediyordu.

Bu anlaşmazlık yüzünden Nvidia bir süre önce Intel’i dava etmişti. Fakat dün, iki firma mahkemeye bir yazı göndererek duruşma talebinin ertelenmesini istediler. Intel ve Nvidia arasında konunun çözülmesi için görüşmelerin başladığı söyleniyor.

Gelen duyumlara göre Intel, Nvidia’a bir miktar para ödeyip protokolü tümden iptal etmenin yollarını arıyor. Bir süre önce yongaseti üretiminden çekildiğini açıklayan Nvidia da, bu konuya sıcak bakıyormuş.

Tabi bunlar şimdilik söylenti, yine de yakında bir anlaşma açıklanırsa, hiç şaşırmayın derim…

Bir cevap yazın