NVIDIA İkiz Grafik Çözümüyle SLI Ormanında Gezintiye Çıkıyor

NVIDIA İkiz Grafik Çözümüyle SLI Ormanında Gezintiye Çıkıyor

Görüntü kartı pazarı acımasız bir yer. Bir gün, bir kuruluş tüm afişlerde üst sıradayken, diğer gün tarih sayfasına düşülmüş küçük bir dip nottan ibaret kalabiliyor veya adı sadece patent sayfalarında tozlanıyor. Bu, tüm yapım-bilgisi (know-how) NVIDIA’ya geçmiş bulunan, eski 3B tüketici elektroniği üreticisi 3dfx’in başına gelenlerin tam da aynısı.

Altı yıl önce eğer bir oyun tutkununa SLI harflerini söyleseydiniz, size kocaman açılmış gözlerle bakar ve heyecanlanırdı. Peki neden? Çünkü SLI (scan line interleave, atlamalı satır tarama) çok yeni bir kavramdı; sadece oyun başarımının artışını ve 1024×768 gibi duyulmamış bir çözünürlükte oynamayı değil, iki Voodoo 2 görüntü kartının gücünü birleştirerek Z-Yastığı’nın da (Z-Buffer) etkinleştirilebilmesi anlamına geliyordu. O zaman kadar pazarda bu tür bir ürün görülmemişti.

Eski güzel günler. SLI yapılandırmalı iki adet Voodoo2 3B görüntü kartı.

Eski güzel günler. SLI yapılandırmalı iki adet Voodoo2 3B görüntü kartı.

Kısa bir zaman içerisinde işler eskiye dönecek gibi görünüyor. PCI Express’in çıkışıyla iki görüntü kartının eş zamanlı kullanımı yeniden bir seçenek durumuna geliyor ve elbette çoğu oyun tutkununun düşlerine şimdiden girdi bile. Mart ayında bu tür olasılıklar bulunabileceği üzerine öngörüde bulunmuştuk. PCI Express yazımıza bakabilirsiniz.

NVIDIA bu yeni verianayolu arayüzünün (bus interface) gücünü algılamakta gecikmedi ve daha önce 3dfx’in SLI özelliğine benzeyen bir yaklaşımı yeni NV40 (diğer adıyla GeForce 6800) grafik işlemcisiyle denemeye karar verdi. Bilgisayar yapımcısı Alienware de bu tarzda çalışan bir ikili-kart çözümünü bu yıl yapılan E3’te (Electronic Entertainment Expo, Elektronik Eğlence Sergisi) zaten tanıtmıştı, ama bu düzenek NVIDIA’nın SLI’sinden bazı noktalarda farklı.

NVIDIA'dan yeni SLI (Scalable Link Interface, Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü) çözümü.

NVIDIA’dan yeni SLI (Scalable Link Interface, Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü) çözümü.

2 Yorum

 1. Cenk

  Arkadaşım anlatımın için çok Sağol, Belki PC bilgisi olanlar için,
  Anlatımın Yalın gibi değerlendirebilir Ama Benim gibi bir çok PC bilgisi az olan Arkadaşlar için:
  Son derce kısa ve Öz Akılda kalıcı ve aydınlatıcı olmuş.
  Yani Pc bilgim yokken bile anladım.
  Bilgin daim, Hayatın gönlünce olsun…

Bir cevap yazın