Nvidia Güneyköprüsüne Dahil Edilecek Bir GPU Hazırlıyor

Sandy Bridge işlemcilerin dahili grafik yongalarına Nvidia’dan rakip gelebilir.

Nvidia LogoBildiğiniz gibi Nvidia uzun bir süredir yongaseti pazarında eski günlerini arıyor. AMD’nin ATI’i satın alıp kendi yongasetine kavuşması ve Nvidia’a artık ihtiyaç duymaması, Intel’in, Nvidia’dan rahatsızlık duyup yeni Intel platformları için Nvidia’a lisans vermeye yanaşmaması, Nvidia’ı yongaseti pazarından tamamen olmasa da bir hayli uzaklaştırmıştı.

Ama Nvidia’nın hemen pes etmeye niyeti yok gibi gözüküyor. Şu an Nvidia ile Intel arasında ciddi bir çekişme var ve bu çekişmenin kısa bir süre içerisinde mahkemeye taşınması bekleniyor. Nvidia, AMD platformu için değilse bile Intel platformları için tekrar rekabetçi yongasetleri hazırlamak istiyor.

İşte tam burada Nvidia, yine en güçlü olduğu yerden Intel’e vurmak istiyor. Bildiğiniz gibi, Intel’in Sandy Bridge tabanlı işlemcileri dahili bir GPU ile gelecek. Nvidia ise Intel Sandy Bridge platformu için hazırladığı yongasetlerine dahili bir Nvidia GPU eklemek istiyor. Böylece Nvidia, grafik pazarında hala Intel’den daha iyi olduğunu gösterebilecek.

Ama Nvidia’nın işi bu sefer daha zor diyebiliriz, çünkü Intel’in bu sefer Sandy Bridge işlemciler için gerçekten performanslı bir GPU hazırladığını biliyoruz (hatta Anandtech’e göre bu GPU’lar AMD 5450’den bile daha performanslı). Nvidia’nın bu sefer sıkı çalışması gerekecek.

Umarım Intel ile Nvidia arasındaki lisans problemi çözülür ve daha rekabetçi bir ortam sunulur son kullanıcılar için.

kaynak: digitimes

3 Yorum

  1. Levent TERLEMEZ

    Intel Nvidia’ya lisans vermesi çok zor gibi geliyor bana. Intel, AMD’nin ATI almasını beklemiyordu bence, şaşırdılarda zaten. Üstelik işler iyide gidiyor AMD’de. MS’in zorunluluktan (bence) AMD’ye destek vermesinden dolayıda Intel’in işleri zorlaştı (tabi buna AMD’nin son zamanlardaki sıkı çalışmasını da eklemelisiniz). Bunu Intel’in McAfee’yi almasından da farkettik artık (aslında iyi bir gelişme, çünkü, yeni güvenlik donanımları görebiliriz. Mesela, virüs yazılımları bir basamak atlayarak, artık sadece yazılım değil-sürekli işlemci yükü çıkartan- mesela bir pci-e kartında kendi küçük (mesela atom) işlemcisi olan bir antivirüs donanımı olarak kullanabiliriz).

  2. özgür

    Ben nvidia’nın  yerinde olsam intel’e grafik işlemci üretmek yerine kendi cpu’mu üretmek için kolları sıvardım , gpuların paralel işlem performans ve mantığını intel görmezden gelsede gpular bir işlem canavarına dönüşebilir. Bana öyle geliyor ki yakın zamanda nvidia cpu üretimi ile paralel işlemi birleştircek ve intele nal toplatacaktır.    

Bir cevap yazın