Nvidia GTX 490 İle Performans Liderliğini ATI’den Devralmak İstiyor

Nvidia, GTX 490 ile ATI HD 5970’in  elinde bulunan performans liderliğini geri almak istiyor.

Nvidia Logo

Kitguru.net internet sitesinin haberine göre; Nvidia, iki adet GTX 470 yongası kullanılacak yeni bir ekran kartı piyasaya sunmayı planlıyor. Habere göre, Nvidia’nın yeni ekran kartının model numarası GTX 490 olacak ve Nvidia, bu kartla ATI’nin HD 5970 ile elinde bulundurduğu performans liderliğini almak istiyor.

Henüz bu haberi doğrulayan başka bir kaynak yok fakat bu haber bana mantıklı geldi. Nvidia’nın ATI HD 5970 devirebilmek için bir ekran kartına ihtiyacı var, hatta Nvidia, ilk olarak iki adet GTX 480 GPU’su kullanan bir ekran kartını düşünüyordu fakat ısı ve güç tüketimi sorunları yüzünden bu kart iptal edildi. Saat hızları düşürülmüş iki adet GTX 470 GPU’su, kolaylıkla çift GPU’lu bir çözüm için kullanılabilir.

Yine de bu kartın bir hayli ısınacağı ve oldukça fazla güç tüketeceği aşikar; zira haberde de GTX 490’ın tam yük altında maksimum 375 Watt güç tüketeceği belirtilmiş. Bu, gerçekten iyi bir rakam.

GTX 490 için henüz bir çıkış tarihi belirtilmemişse de bu kartın önümüzde ay duyurulacağını zannediyorum.

19 Yorum

 1. mamad

  Öncelikle haberde gtx470’in gf104 gpu’su kullandığı yazılmış ki bu yanlış bir bilgi.

  Diğer bir yanlışlık ise saat hızları düşürülmüş gtx470’te kullanılan gpu’ların rahatlıkla kullanılacağı söylemişsiniz. Neye dayanarak böyle bir yorum yapılabilir ki? Güç tüketimi 215w olan bir karttan bahsediyoruz. Saat hızlarını düşürmek elbette getiri sağlayacaktır. Peki ne kadar?

  Gpu’ların zar boyutu çok büyük olduğu için ilk etapta tek pcb bir kart yapmak oldukça zor olacaktır. Bu durumda çift pcb sorunlarının aşılabilmesi gerekir. gtx295’in çift pcb modelleri oldukça sıcak çalışan kartlardı mesela.

  Hatırlarsınız, 65nm üretimi olan gt200’ler ile çift gpu’lu bir kart yapmak mümkün değildi. Zaten 90C’ye yaklaşan sıcaklık değerleri ile birbirine bakan iki gpu’yu aynı anda ısıtmak ve bunu 300w değerinin altında bir güç tüketimi ile yapmak çok çok zordu. 55nm ile üretilen gt200b gpu’ları ile daha serin ve daha az güç çeken kartlar yapmak mümkün oldu. gtx295 de bu şekilde ortaya çıktı ve o da sıkıntılı bir kart oldu, yukarıda dediğim gibi.

  Şimdi güç tüketimi ve sıcaklık değerleri Nvidia tarafında daha berbat durumda. Bir sonraki üretim tekniğine geçilmesine uzunca bir süre olduğu da biliniyor. O zaman tekrar soralım: Saat hızlarını düşürmek ne kadar işe yarayacak? Ciddi anlamda bir düşüşten bahsetmemiz gerekir. Zira tek başına 215w çeken bir gpu’dan mevcut şartlar dahilinde (Güç kaynağı gereksinimi, 300w üstü durumlarda pci-e güç tüketimi standartlarına uyumsuzluk sebebi ile her ülkede satılamayacak olması ve tabiki sıcaklık değerleri…) kolay kolay çift gpu’lu kartların çıkması beklenemez. Nvidia’nın çift gpu’lu kartları ile ilgili herhangi bir reklamının olmaması ve internet alemindeki tek haberin, sizin de kaynak gösterdiğiniz site tarafından ortaya atılmış olması bunu kanıtlar nitelikte.

   

   

  Tahminim, ortak çalışma oranının (scaling) yüksek olmasına güvenilerek, gtx470’ten daha düşük seviye bir gpu ile yapılandırılabilir, çift gpu’lu bir kart. Ancak hd5970’ten kesin anlamda başarılı olur mu acaba?

  • Tahir Meylani

   Evet, GF104’ü yanlış yazmışım. Aslında  GTX 490, GF104 yongası kullanılarak da hazırlanabilir diye söylentiler var. GF104’ten bahsetmeyecektim haberler karışmış.

   Neyse onun haricinde çift GPU taşıyan ekran kartların prestij amacıyla hazırlandığını biliyoruz. Fermi mimarisi ile 300 Watt’ın altında çalışabilecek çift GPU bir ekran kartı üretmek bir hayli zor olacaktır. 300 Watt ekran kartları bazı ülkelerde satılamasa bile Nvidia, prestij için böyle bir ekran kartı çıkartabilir. Zaten bu kartların çok az piyasaya sürüldüğü de bir gerçek.

   Saat hızları düşürülmüş GTX 470 ile çift GPU tasarımı yapılabilir bence. Zaten bu tamamen benim yorumum. Kesin bir bilgim yok.

   Onun dışında daha düşük bir GPU ile hazırlanmış çift GPU’lu bir ekran kartının tabi HD 5970 karşısında şansı olduğunu söylemek oldukça zor.

   • mamad

    Zaten sıkıntı da tam olarak bu noktada başlıyor. Nvidia, Ati’nin çift gpu hamlelerine hep yanıt veriyordu. Doğal olarak onu geçmek zorunda kalıyordu. Daha doğrusu yapması gereken şey Ati’nin çift gpu’lu kartını mümkün mertebe her açıdan geride bırakacak bir kart sunabilmekti. 9800gx2 öyleydi ve zamanlaması çok iyiydi. gtx295’in de çok iyi olduğunu (oyunlardaki istikrarlı performansı, oc potansiyeli ve hd4870x2’den daha düşük güç tüketmesi itibari ile) söyleyebiliriz. Zamanlaması çok iyi olamasa da…

    Bu kartlar sizin de dediğiniz gibi prestij amaçlılar. Bu sebeple çok iyi kartlar hatta deyim yerinde ise rakibi ezen kartlar olmalılar. Ancak şuanki durumda Nvidia’dan geçen iki seride olduğu gibi rakibi “ezecek” bir kart beklemek pek mantıklı olmaz.

    Ayrıca biliyoruz ki bu tip ürünlerin reklamı da iyi yapılır. 1-2 ay öncesinden kartın performansına dair sonuçlar internette dolaşmaya başlar. Hâlâ Nvidia tarafından resmi bir duyurunun olmaması ve tahmini, fason da olsa herhangi bir test sonucunun ortaya çıkmamış olması, böyle bir kartın önümüzdeki 6-7 hafta boyunca çıkmayacağını gösteriyor bana. Zaten bu süre zarfında da Ati’den 2. nesil dx11 kartların resmi haberleri gelebilir. Böyle bir durumda Nvidia prestijini yükseltmek yerine “korumayı” tercih ederek, çift gpu’lu bir Fermi yapmaktan vazgeçebilir.

    Açıkcası hd5970’in piyasaya çıkışı üzerinden bu kadar süre geçmişken, Nvidia’nın çok iyi bir yanıt vermesi gerekir, prestij açısından. Ancak bunu düşük bir ihtimal olarak görüyorum ben.

     

     

    Haberlerde, haberi sunan kişilerin yorumlarını görmeye çok alışık olmadığım için ufak yanlışlıklara itiraz etmiştim. Gerekli açıklamaları yaptığınız için teşekkür ederim.

   • Tahir Meylani

    Evet, o konuda size hak veriyorum. Sadece haberde linki verilen site de bu tür bir iddia ortaya atıldı, başka kaynaklarda henüz GTX 490 ile ilgili bir gelişme yok.

    Onun dışında bende düzeltmeleriniz için teşekkür ederim. Yorum yapmak istediğimiz haberlere yorum yapmaktan çekinmiyoruz. Öteki türlü basın bülteni gibi oluyor biraz…

 2. brulvahnatu

  tamda gtx295 almayı kafaya koymusken şimdi bu yorumları görünce hevesim kactı gercekten kötü verimsiz bir kart modelimi acaba söylermisiniz lütfen sonucda sınıfının en yüksek modeli yani almaya degermi yada tavsiyeniz varmı

  • Tahir Meylani

   GTX 295 artık sınıfının en yüksek modeli değil tabi eğer çift GPU da Nvidia’nın en yüksek kartını sormuyorsan.

   GTX 295 yerine GTX 470 alabilirsin.

   İlla SLI yapacam diyorsan iki tane GTX 470 ile PC’yi uçurursun ama GTX 295 artık eskidi.

   • brulvahnatu

    ben sınıfının en yüksegi derken nvidianın dx10’u destekleyen modelleri için söyledim bana göre gtx 470’in tek artısı dx11’i desteklemesi baska hiçbir özelligiyle 295’e kafa tutacagını sanmıyorum bilmem yanlışmı söylüyorum

   • Tahir Meylani

    Eğer DX11 senin için bir problem teşkil etmiyorsa GTX 295’de tercih edilebilir tabi. GTX 295’in performansı çoğu oyunda neredeyse GTX 480 kadar iyi.

    Fiyatı iyiyse tercih edilebilir, GTX 295 için kötü bir kart diyemeyiz.

   • brulvahnatu

    yorumunuz için çok tesekkürler bu arada gtx295’in fiyatı 1,038tl :)))

   • bluetime

    1100 civarı gtx480 varken eski karta o parayı vermek bence intihar olur.

   • brulvahnatu

    ekran kartı alırken nelere dikkat edilir bilmem  sadece bana söylenen biti yüksek olsun bu düşünceyle yola cıktım o yüzden gtx 295de diretiyorum malum 896bit 1792mb gtx 480’ne nazaran yüksek

   • bluetime

    bu konuda bilgin yoksa öncelikle iyi bir araştırma yap veteran kesimden akıl al ne nedir ne değildir.

    ondan sonra model bırak zira en pahalı kartlara talipsin.

    bit mevzusunu söylen şaşkın ne mantıkla söylemiş bilemem ama ondan akıl alma derim.

    zira ati düşük bit oranıyla halefi nvidiayı tokatlayabiliyor.

    biti verilerin aktığı  otoban gibi düşün geniş otobandan daha çok veri(araba) geçer ama araçların hızı(bellek hızı gddr3 gddr5 gibi) da önemli.

    nvidia biti yüksek tutar belleği düşük tutar

    ati bellekleri hızlı tutar biti düşük tutar.

    2side aynı kapıya çıkar.

    1.öncelik yonga performansıdır.

    2.bellek miktarı,bellek hızları,bit oranı,oc potansiyeli,harcadığı güç,sıcaklık vs diye gider.

    gtx295 baba kartlardan ama bufiyatı haketmiyor.

    nvidia yeni nesli güçlü konumlandırdı gtx470 ve 480 para sıkıntısı olamayan biri için seçlebilecek kartlardır.gtx470 daha performans verir ama 800 civarı snaırım ilerde ikizini alıp slı yapabilirsin.

    anakartın güç kaynağın işlemcin nedir bilmiyorum iyi olduklarını varsayarak yazıyorum.

   • brulvahnatu

    öncelikle sunu söyliyim benim sizlerden baska (yani siz ve sitenin diger editleri) veteran kişilerim yok çünkü bu meseleden en iyi anlayan sizlersiniz benim suanki sistem dandik yılsonu yenilemek istiyorum malum 3 sene oldu şöle pahalı bişi yapıyımki bir süre daha götürsün isterim o yüzden şimdi sizin yorumunuzu görünce gercekten gtx295den vazgeçtim hakikaten o parayı haketmiyor ona verecegim paranın üzerine biraz daha ekler gtx480 alırım babalar gibi ama şimdilik gtx470 almak istiyorum bunun içinde anakartıda gigabaytın p55 modellerinden birini alsam bide i5 işlemci bu parca gtx470 için yeterlimidir bide onu soriyim basınızı çok agrıttım kusura bakmayın ama dedim ya benim veteranlarım sizlersiniz kendinize cok iyi bakınlütfen lazım kişilersiniz siz

   • bluetime

    forumda tavsiye başlığında yorum istersen birden fazla kişi yardım edcektir forum daha kalabalık.

    core i5 750- p55 anakrt(misal ASUS P7P55D) gtx470e dar boğaz oluşturmaz özellikle işlemciyi 4ghze çıkartırsan tam potansiyelini bilmiyorum anakrtında oca müsaade etmesi lazım.

    öte yandan p55 3kanal bellek teknolojisi desteklemez bunun yerine çift kanal ddr3 bellek kiti alabilir yada 2gb ddr3 alırsın sonra başka zaman yanına ekelrsin gibi detayını forumda söylerler.

    anakrtta gigabyte iyidir modelden modele de değişir bunun dışında asusta tercih edilebilir.

    sistem toplarken acele etme  dediğim gibi forumda ilgili başlığı aç yardım ederler.

    takriben 400işlemci(i5 750) 350anakrt(asus p7) 150ram(gskill 2gb c9) 750vga(malum) 250psu(corasair 550w) 150hdd(1tb samsung f3) 150kasa(xclio) 100cpusoğutucu(noctua) tutar bunlar benim aklıma gelen parçlar fiyatlar ortalama değerler fikir vermesi açısından…

   • bluetime

    tesselation performansı, physix artısı, cuda mevzusu(gerçi atide stream var)  nvidiayı öne çıkarıyor ama kalkıpta 1100 gtx295te alınmaz.

 3. Ziyaretçi

  arkadaşım bence alcaksan GTX 295 yerine GTX 480 al ve yanınada kesinlikle 3D Vision al (belkide kullanıyosundur bilmiyorum) 3D Vision ile oyun oynamanın keyfine var.

 4. mamad

  Şahsi düşüncem: İlk nesil dx11 kartlardan uzak durmak gerekir.

  Hatırlayınız dx9’un ilk neslinde Ati, güçlü kartlar sunmuş olsa da piyasaya hakim olan Nvidia, berbat FX serisini sunmuştu. Ancak daha sonra mantıklı kartlar görmek mümkün oldu. Hatta dx9’un son serisinde millet resmen kartlara saldırdı.

  DX10 dönemi zaten tamamiyle berbattı. Ancak iki firma da ilk nesil orta seviye kartların performansını çok düşük tutmuştu. Daha sonra hd3800 ve g92’lerle çok daha alınası kartlar çıkarıldı. Devam eden süreçte durum daha da düzelmişti hd4800 serisi ile.

  Şimdi dx11 serisine bakıyoruz ve alınacak bir kart yok ortada. Sebep; tessellation performansı yüksek diye övülen Fermi’lerin bile aslında birçok oyunda tessellation performansının vasat olması. Ati kartları zaten saymıyorum. Ayrıca dx11 performansı gereksiz şekilde övülen Fermi’lerin güç tüketimi ve sıcaklık durumları da ayrıca sorgulanabilir.

  DX11 kart alınmak isteniyorsa bence bu yıl sonu beklenmeli. Aksi taktirde alınacak dx11 kartlar dx10, dx9 görevi üstlenecek ve anlamlarını yitirecekler.

 5. Vernoncougar

   

  GTX 490 hakkında bılgıler var ve ayrıca ıkı adet GF104 ten olusacagı dıger sıtelerdede belırtılmıs fudzılla.com bunlardan bırısı. Yakında cıkacaktır bu soylentıler bosa cıkmıyor hıcbır zaman.

Bir cevap yazın