Nvidia Grafik Yongası Pazarında Kan Kaybediyor

Grafik yongası pazarında bir çeyrekten diğerine değişikliklerin olması alıştığımız bir şey. Özellikle ürünlerin tanıtım zamanları, o çeyrekte ne kadar yeni model duyurulduğu gibi etkenler pazar paylarına doğrudan etki edebiliyor.

Nvidia LogoAncak ilk çeyreğin pazar paylarına baktığımızda Nvidia’nın pek iyi bir üç ay geçirdiğini söylemek mümkün değil. JPR’nin araştırma sonuçlarına göre Nvidia’nın yıl bazında karşılaştırıldığında satışları %28.4 oranında düşmüş. 2010’un birinci çeyreğinde %28 olan pazar payıysa 2011’in ilk çeyreğinde %20 seviyesine gerilemiş.

AMD, %15.4 büyüme göstererek pazar payını %21.5’ten %24.8’e çıkarmış. Intel de Nvidia’nın boşalttığı pazardan nasiplenmekten geri kalmamış; %49.6 olan pazar payını %52.5’e yükseltmiş. Bunların yanında bir zamanların önemli üreticileri olan Matrox, SiS ve Via/S3 gibi markalar artık küresel grafik pazarında önemli bir yer kaplamıyorlar.

Bu yılın ilk çeyreğinde grafik yongası satışları bir önceki çeyreğe göre %10.7 artış göstermiş. Bir önceki çeyrekle karşılaştırıldığında Nvidia %1.7 gerilerken AMD %13.3, Intel ise %14.2 satışlarını artırmış. AMD’nin performansının artmasında Fusion grafik işlemcilerinin payı önemli bir yer kaplıyor. JPR’ın baş analisti Jon Peddie’nin söylediğine göre Nvidia’nın gerilemesinde en önemli neden firmanın gömülü ve tümleşik grafik pazarından çekilmesiymiş. Harici ekran kartı konusundaysa Nvidia’nın durumu iyi. Firma masaüstü pazarında %59.1 (AMD: %40.5), dizüstü alanında %41.7 (AMD: %58.3)  Pazar payına sahip.

Bu denklemdeki bilinmeyen ise Nvidia’nın tablet pazarında ne kadar başarılı olacağı, özellikle de Windows 8 ile ARM platformuna geçiş yapılırken. Ayrıca Nvidia Tegra temelli akıllı telefonlar konusunda da cevaplanması gereken bazı sorular var (ki bu pazar bilindik PC satışlarını rahatlıkla geride bırakabilir). Jon Peddie’nin söylediğine göre Nvidia bu konuda sessizliğini bozmak istemiyor ve bu alana yönelik satış bilgilerini vermekten kaçınıyormuş.

6 Yorum

 1. Ercan

  Ohh olsun nVidia ya.ATI ile muadili olan bir nVidia kartı sen araya uçuçrum bir fiyat koyarak satarsan böyle olur işte.Umarım bu düşüş nVidia aklını başına alana kadar devam eder.

  • mamad

   Ne yazık ki lider olan taraf her zaman fiyatı da yüksek çekiyor. Şuan Nvidia’nın kartları rakibe göre pahalı değil mesela. Daha önce liderken, fiyatları bariz yüksekti ama.

   Bir diğer önemli nokta ise artık Nvidia’nın mamaüstü gpu’ları eskisi kadar önemsemiyor olması. Yalnızca rakiple rekabet edebilecek düzeyde ürünler geliştiriyor. Esas çalıştığı taraf ise Tegra platformu. Çünkü gelecekte, taşınabilir ürünlerin ne kadar önemli olduğunun farkında Nvidia. Hatta bugün bile oldukça önemli hale geldi. AMD ise bunu yeni anlamış durum. Yılbaşında mobil pazarda iyi bir vizyon sergileyememesi sebebiyle CEO’larını kovmalarından da anlaşılıyor bu durum. Apple bile 2. nesil Ipad’lerinin fiyatını düşük tuttu. Çünkü bu sefer Tegra 2 gibi güçlü bir yongaseti var karşısında. Nvidia geleceği iyi görebilen bir firma. O nedenle masaüstü pazarda kan kaybetse bile yıllık kârında pek bir değişiklik olmuyor. Hatta Fermi’ler çok geç çıktığı dönemde bile millet Nvidia öldü bitti derken adamların borsa değeri tavan yaptı. Yani masaüstünde eskisi gibi ürünler sunmadıkları bir gerçek ama, profesyonel pazarda ve taşıabilir ürün pazarında adamlar çok önce davranıp piyasayı parselledi. AMD de daha yeni yeni durumu toparlıyor masaüstü pazarında. Intel zaten IGP’leri ile götürüyor. Nvidia hakim olacağı ve daha fazla kâr yapacağı piyasalara yöneliyor artık.

 2. lazboy

  hergün donanim ürünü cikariyorlar hemde cok pahali ve dayaniksiz nvda nin kartlari cok cabuk dökülüyor mazeme olarak cok cürük mazeme kulaniyor ati cok saglam yeter atsan kirilmaz o derece nvida cok cürük hemde cok pahali insanlar enayi yerine koyuyor nvida

 3. bluetime

  o kadar da değil lazboy koca firmayı merdiven altı yaptın sende:)
  nvdia yazılım şirketlerine dünya para döküyor bazı oyunlarda nvidia dah üstü amdden daha fazla performans sergiliiyor sebebi ona göre kodlama yapılması…
  ayrıca “fiziks”, “3d”,fazlaca cuda desteği de nvidianın artıları bu yüzden şişkin fiyat uyguluyor.
  nvidia vga pazarından ziyade tablet pc gibi taşınabilir cihazlara tegra platformunu oturtmakla meşgul oradaki pasta daha kaymaklı.

 4. Halit

  dediğin doğru lazboy bende bunu demek istiyurdum ama kimseye anlatamadım nVidia yaramaz her zaman gri planda kalıyor şu andaki dandik 10 1 drect e uyumlu ekran kartını bile ATI dan sonra piyasaya sürmüştü

 5. Ziyaretçi

  bluetime arkadaşıma katılıyorum ben de. lazboy herzamanki karalamasını yapmış xD bana bi elektronik alet göster yere atsan kırılmaz olsun xD dalga mı geçiyorsunuz siz? soru mu bu evet geçiyorsunuz 🙂 incecik pcb kartları yere atsan tabii ki kırılır 😀 iki firmanın da kendilerine göre artısı eksisi var. aticiyim ama nvidia bazı yerlerde daha iyi bunu kabul etmek lazım çünkü adamların iş ilişkileri var biçok oyun firmasıyla bu inkar edilemez. ama ati de eyefinity yle ortalığı birbirine kattı. şu kötü bu güzel denemez. eskiden belki ama şimdi değil. iki firmanın da kartları süper ötesi hızlarda çalışıyor artık. farklar var biri daha hızlı ama çok hız farkları yada teknoloji farkları yok artık. halit de geri planda kalıyor demiş xD adamlar bilerek yapıyor olabilir mi? dx 11 geldiğinde kaç oyunda dx11 vardı ki? yada şuan kaç oyunu dx 11 le oynuyorsun? neyse lazboy lazlığını yine yapmış kısaca xD sanki her yeni üründe gidip sistem topluyor 😀 yada her sene sistem yeniliyor 😀

Bir cevap yazın