Nvidia GPU Tarihine Kısa Bir Bakış ve Yüksek Çözünürlüklü Resimler

Aşağıdaki resimde Nvidia’nın NV1’den beri piyasaya çıkardığı tüm grafik yongalarını görüyorsunuz. Tabi ki karşılaştırma yapmak için resimlere birkaç tane de AMD işlemcisi koymayı unutmadık. Şanslıyız, çünkü Nvidia’nın piyasaya sürdüğü neredeyse tüm GPU’ların fotoğraflarını çekebilme imkanı elimizde. Teşekkürler Bryan! GPU’ların özelliklerini liste haline getirdik ve her bir GPU’nun yüksek çözünürlüklü resmini çektik. Umarım beğenirsiniz.

nvidia gpu arşivi

Tüm bu GPU’lar nasıl düşünülmüş, tasarlanmış ve üretilmiş gerçekten inanılmaz. İsterseniz bu akıl almaz GPU’lara kısa bir bakış atalım.

Tüm sayfalarını ziyaret etmenizi öneriyoruz, bakalım favori GPU’nuzu listemizde bulabilecek misiniz?

14 Yorum

 1. furkan

   o zmnlarda 3dfx kartları dediğimiz kartlar normal kartlara ek olarak takılıodu yanlış hatırlamıosam. bir nevi şimdiki sli veya crossfire gibi. ama bir adet ekran kartı bide hızlandırıcı(3DFX) olarak. tabi o zamanlar ne piyasada doğrudüzgün kart vardı ne bizde para 😀

 2. Ziyaretçi

  Bu nasıl bir tarihe ışık tutma?Kısa bakış denmiş ama bu kısa değil ki eksik! Hem fx serisi listede dahi yok!!! Ayrıca hiçbir teknik bilgi yok desek yalan olmaz. Ben dahi oturup şunu 15 dakkada hazırlarım. THG ye yakşmayan bir durum!!!

 3. mamad

  Genel olarak yazıda bazı yanlışlar, eksiklikler var ama en bombası g92 grafik yongasının giriş seviyesi kartlarda tercih edildiğinin iddia edilmesi olmuş.

   

  Nvidia g92 yongasını ilk olarak 8800gt ile kullandı ki bu kart o dönemde üst seviye bir performans sundu. Daha sonra 8800gts ile daha güçlü bir kartta kullanıldığını gördük. Hemen ardından gelen 8800gs ise g92’nin kullanıldığı en düşük performansa sahip karttı. Ancak o kart bile giriş seviyesini bırakın o dönemde AMD’nin üst seviyesi sayılabilecek 3800’leri ile yarışıyordu. Daha sonraki seride ise tepe seviye kartların tamamında g92 kullanıldı. Son kullanıldığı kart olan gts250 bile orta seviye bir karttı.

   

  Giriş seviyesi yorumunu nasıl kullanabildiniz merak ediyorum ve bu yazıyı hazırlayanlara selamlarımı iletiyorum.

Bir cevap yazın