Nvidia GeForce GTX 690 4 GB Duyuruldu

Geçtiğimiz hafta Nvidia gizemli bir kampanya başlatmıştı. Aslına bakarsanız herkes Nvidia’nın GTX 690’ı tanıtacağını biliyordu. İki adet GK104 grafik işlemcisine sahip olan yeni amiral gemisine kısa bir bakış atıyoruz.

Nvidia’nın “Bir şeyler geliyor” kampanyasında o bir şeylerin GeForce GTX 690 olduğu artık resmen duyuruldu. Ancak elimize henüz bu kartlardan bir tane ulaşmadı. Ayrıntılı testler için önümüzdeki haftayı beklemeniz gerekecek. Yine de kart hakkında teknik özellikler ve diğer bilgileri aktarabiliriz.

GeForce GTX 690’ın İç Yapısı

GeForce GTX 690 iki adet GK104 GPU’ya sahip bir ekran kartı. Bu GPU’larda herhangi bir şekilde kesinti yapılmamış ve sonuçta 3072 (1536 x 2) CUDA çekirdeği, 256 (128 x 2) doku birimi ve 64 (32 x 2) ROP birimi karta güç veriyor.

Daha önce GeForce GTX 590’da iki GF110 GPU’yu birbirine bağlayan NF200 köprüsü bu kartta yer almıyor. Bu eski köprü PCI Express 2.0 arayüzünü kullanıyordu, yeni GPU’lar ise üçüncü nesil PCI Express desteğiyle geliyor. PCIe 3.0 ile eski mimarinin gecikme ve aktarım hızıyla ilgili sıkıntıları çözüldüğünden ayrı bir köprü geliştirmek yerine Nvidia bir PCIe 3.0 yongası kullanmış.

Her bir GPU kendine ait 256-bit veriyoluna sahip 2 GB GDDR5 bellekle geliyor. Nvidia’nın söylediğine göre bu kartta da GeForce GTX 680’de kullanılan 6 GT/s aktarım hızlı bellek kullanımış (her bir GPU’ya saniyede 192 GB/s veri aktarımı). GPU’nun yapısında herhangi bir kısıtlama olmasa da 300 W TDP seviyesinin altında kalabilmek için normalde 1006 MHz olan saat hızı biraz düşürülerek 915 MHz seviyesine çekilmiş. Ancak kartın TDP seviyesinin altında kalındığı durumlarda GPU Boost teknolojisi saat hızını 1019 MHz seviyesine kadar çıkarabiliyor.

Güç tüketimi GeForce GTX 690’ın tasarımında en fazla kafa yorulmuş alan. Nvidia’nın GeForce GTX 590 modeli 365 W TDP değerine sahipti. Bir 75 W PCIe yuvası ve iki 150 W sekiz pin yardımcı güç bağlantısı. Ancak Kepler mimarisi verimlilik konusunda son derece başarılı olduğundan yeni amiral gemisi GTX 690 300 W TDP sınırını aşmıyor. Yine de kartı desteklemek için iki adet 8-pin yardımcı güç kablosu kullanmak gerekiyor.

Buna ek olarak firma temsilcilerinin söylediğine göre GTX 690’ı iki adet GeForce GTX 680’in performansının ötesine geçmeye zorlamak da mümkün. Ancak standart güç tüketimi ve saat hızlarında bu kartın iki adet ayrı GTX 680’den biraz yavaş olacağını düşünüyoruz. İşin iyi yanı iki kartın gürültüsü ve ısı yayımıyla karşılaştırıldığında GTX 690 çok daha iyi sonuçlar sunuyor. Nvidia’nın kendi ölçümlerine göre yük altında GeForce GTX 690 47 dB(A) gürültü üretirken iki adet GeForce GTX 680 51 dB(A) gürültü çıkarıyor.

15 Yorum

 1. Vernoncougar

  Krom kaplamalar ve led ısık cok sık durmus kartta, ayrıca 3072 cuda core ınanılmaz, Turkıye satıs fıyatı 1250$+kdv olacaktır kesın ama GTX 680 bıle dogru duzgun pıyasada bulunamazken bu kart nasıl gelır raflara orası muamma, ama ben kendı hesabıma gelır gelmez saldırırım 🙂

  • Mokoko

   2 adet gtx 590 almışşsan ve hala eletrik faturasını düşünüyorsan sokakta gezen donu olamayan ama son model cep telefonu alanlarla aynısın demektir… yani ayranı yok içmeye…olayı oluyor

   • Sabertooth

    Düşündüm ve hak vermeden edemedim. Ama yanlış mesajın altına cevap yazmışın galiba. Bunlara dikkat edelim usta. Bunlar önemli.

   • Warlord

    Melih abiyi tanimadan yazip çiziyorsun arkadas, her aldigi parçayi 6-7 ay kullaniyor ve satiyor. Donanim haberde bilirler kendisini parasi var istediği kadar aliyor hatta bilgisayar parcalarini kendi bile değil teknisyen degistiriyor, ben evine bile gittim ve ürün aldim kendisinden.

   • Vernoncougar

    Tesekkur ederım kardesım ama ınan boyle seylere gerek yok, ben kendımı gerekırse savunurum. Isteyen ıstedıgını yazsın cızsın, bu ınsanlar ne benı tanıyor nede benım malı durumumu bılıyor, o yuzden sorun yok.

 2. Vernoncougar

  GTX 590 SLI konfıgurasyonunun harcadıgı elektrık hala aklımdan cıkmadı, gunluk ortalama 3-4 saat ortalama kullanım ıle aylık 65-80 lıra arası fatura gelıyordu, sımdı 300w da snırlamıslar bakalım aradakı 65w ne kadar fark ettırecek. Tabı sıstemın dıger parcalarınıda yabana atmamak lazım.

 3. icemanphoenix

  kart muhteşem, dış görünüşüne hasta olmamak mümkün değil 😀 teknik verilere bakılırssa bir canavar ve tutumlu 🙂 performans testini 4 gözle bekliyor olacağız.
  kafama takılan tek şey, böyle üst seviye bir kartta neden hala 2*256=512 bit bellek veriyolu kullanıyorlar. en azından 2*384=768 bit veriyolu daha performanslı olmazmıydı? yani tamam ddr5 bellek belki yeterince hızlı, ama altımda ferrari varken neden çift şeritte hız yapmak için uğraşayım, 3 şeritli yolda hız yapmak daha iyi olmazmı 😀 :P(kullandığım gtx275 in 448 bit veriyolu kullandığını düşünerekten)

   • Sabertooth

    la kırk yılın başı ecnebili, Türkçe’li bir şeyler yazayım dedim. Onda da sana mı denk geldik. Çıkıntılık yapma işte takma bu seferlik devam et 🙂

   • Sabertooth

    Bir de bu da bana ders olsun. Verdim artını.

Bir cevap yazın