Nvidia GeForce GTX 660 Ti İncelemesi

MSI GeForce GTX 660 Ti Power Edition

Elimize ulaşan bir referans model olmadığından MSI’dan gelen iki adet GeForce GTX 660 Ti’yi tek GPU ve SLI temelli testleri yapmakta kullandık.

MSI’ın GeForce GTX 660 Ti modeli yurt dışında 310 $ fiyatla satılıyor. Aradaki 10 $ fark ile 1019 MHz çekirdek hızı (genelde GPU Boost ile 1097 MHz oluyor), Twin Frozr IV soğutucu, MSI’ya özgü askeri-sınıf (Military-Class) bileşenler ve gerilim seviyelerini (GPU, bellek ve VDDCI) değiştirebilme yeteneğini satın almış oluyorsunuz.

Beklediğimiz üzere Nvidia’nın referans tasarımında yer alan çıkışlar burada da var: iki dual-link DVI bağlantısı (bir DVI-I ve bir DVI-D), bir HDMI ve bir DisplayPort çıkışları. Ekran kartı masaüstü modunda aynı anda dört ekranı, Surround modunda üç ekranı çalıştırabiliyor (dördüncüsü masaüstü modunda kalmaya devam ediyor). AMD Radeon kartların tersine üç ekrana yayarak oyun oynamak için DisplayPort bağlantısını kullanmak zorunda kalmıyorsunuz.

Kartın PCB’si Nvidia’nın referans tasarımıyla birebir uyumlu olarak 24 x 11.5 cm boyutlarına sahip. Bu da benzer fiyatlı Radeon HD 7870 ile aynı. İki altı-pin yardımcı güç bağlantısı kartın 190 W güç ihtiyacını karşılıyor. Bu Nvidia’nın referans tasarımından 40 W daha fazla. Bunun nedeni kartın fabrikadan hızaşırtılmış olarak gelmesi. Yardımcı güç bağlantılarından birisini takmayı unuttuğunuzda kart uyarı ekranıyla açılıyor.

MSI’nın Twin Frozr IV soğutma sistemi dört ısı borusu ve iki 80 mm fandan oluşuyor. Firmanın iddiasına göre bu tasarım toz birikmelerini azaltıyor. Ancak test süresinin kısalığından bunu tam olarak test etmemiz mümkün olmadı. Yine de kartın çalışırken serin ve sessiz olduğunu söyleyebiliriz.

8 Yorum

 1. gouranga

  Nedense Toms’un incelemesinde 660ti 7870’e yakın dururken diğer bütün siteler 7950’ye yakın bulmuş performansı.

  7950 Boost denen model yaygınlaşır, 7870 de fiyat indirimine giderse tam ortalarına yerleşir gibi geliyor bana 660ti (Nvidia’nın da iddia ettiği gibi).

  Tabii yanında geldiği söylenen Borderlands 2 Türkiye için de geçerli olursa çok daha iyi bir seçenek halini alır 🙂

 2. sezai

  GTX 660’tan sonra oyuncu kartları 300 dolar seviyesini geçti, ne zaman bu seviye 200 dolar civarına inecek?
  GTX 660 acaba 560’nin hız aşırtılmış versiyonu mu, keplerin daha hafif sürümü mü olacak merak ediyorum…

  • Dread_Lord

   Eskiden orta sınıf oyuncu kartları 200$ civarında olurdu. Mesela 8800gt öyleydi ve bu kartı alanlar da uzun süre kullandılar. Şimdi 200$ civarında satılacak tek kart gtx 650 olacak herhalde. Görülen o ki Nvidia orta sınıfı pek dikkate almıyor. 9600gt zamanlarını özledik.

Bir cevap yazın