Nvidia GeForce GTX 590 Gelecek Ay Tanıtılacak (Söylenti)

Nvidia, AMD’nin çift GPU çözümü Radeon HD 6990’a karşı GeForce GTX 590’nı hazırlıyor.

Nvidia’nın en son çift GPU çözümü GeForce GTX 275 olmuştu. O günden bu yana Nvidia’dan bir çift GPU ekran kartı göremedik. Tabi Fermi mimarisinin ilk örneklerinde görülen ısı sorunu bu durumun başlıca sebebiydi. Ama Nvidia, Fermi mimarisini bir adım daha ileri götürdü ve ısı sorununu büyük oranda halletti. O halde?

EVGA Çift GPU Nvidia

EVGA'nın CES 2011'de tanıttığı Çift GPU'lu Nvidia ekran kartı

Evet, ortalıkta dolaşan söylentilere göre, Nvidia gelecek ay AMD Radeon HD 6990’a karşılık GeForce GTX 590’nı hazırlıyor. 40nm GF110 tabanlı olacak GeForce GTX 590, 1024 CUDA işlemciye,  2 x 384-bit bellek arayüzüne  ve 3GB GDDR5 belleğe sahip olacak. Ekran kartının saat hızları konusunda kesin bir bilgi yoksa da, yine GF110 tabanlı GeForce GTX 580 ile aynı saat hızlarına sahip olması bekleniyor.

Demek ki, gelecek ay üst düzey ekran kartı piyasasında sağlam bir yarışma olacak. Sanırım, bu yarışın galibi şimdiden belli, ama testleri görmeden yorum yapmalıyım şimdi…

kaynak: tcmagazine

5 Yorum

 1. atiiif

  yaww arkadaş işte kapışma die buna derim hd6990 vs gtx 580 ati severim ama?

  nvidia her zaman (çakal) bana göre işi biliyolar bu kapışmadada kesin o alır

  adamlar az sp le çok iş nasıl geçiyolar atiyi şaşırıyorum fark atar bu modelle.

 2. ReBoN

  AMD kullanıyorum(bir nevi fanıyım) ama nedense ekran kartı piyasasında Nvidia’nın başta olmasını istiyorum.AMD’den iyi muhalefet,Nvidia’dan iyi iktidar olur.

 3. Vernoncougar

  Haklısın rebon, bende radeon kart kullanırdım ama nvıdıa ya gectım cokda memnunum, ve bu yuzden bundan boyle ısrarla nvıdıa dıyorum. Gtx 580 zaten tokatı patlatmıstı, 590 ıle uzunca bır sure lıderler demektır.

Bir cevap yazın