Nvidia GeForce GTX 560 Ti İncelendi

Bugün kadar Nvidia ilk çıkan Fermi temelli GPU’yu tek bir kartta kullanmaya devam ediyordu: GeForce GTX 470. GTX 470 Nvidia’nın kartları arasında önemli bir boşluğu dolduruyordu. Ancak yeni tanıtılan GTX 560 Ti ile birlikte Nvidia eski Fermi mimarisi olan GF100’e veda ediyor.

Nvidia GeForce GTX 560 Ti

Nvidia GeForce GTX 560 Ti

Henüz çıkalı bir yılı bile tamamlamamış olsa da önemli sorunlarının olduğunu bildiğimiz GF100’ün artık ömrünü tamamlaması iyi bir şey. Ancak yeni çıkan kartlar GF104’ün kırpılmamış hali de değiller. GeForce GTX 560 Ti’de kullanılan yongalar yeniden elden geçirilmiş bir mimariye sahip.

Ortaya çıkan sonuç ise gerçekten şaşırtıcı: İki milyardan az transistör sayısına (Nvidia’nın söylediğine göre 1.95 Milyar) sahip olan bir GPU GF100 mimarisine sahip üç milyar transistörlü bir GPU’yu geride bırakabiliyor.

6 Yorum

 1. mamad

  İnceleme genel olarak aklımdan geçenleri özetlemiş gibi heleki sonuç bölümü çok şaşırttı. Kart için yaptığım yorumlar, noktasına, virgülüne kadar aynı diyebilirim. Özellikle de gtx560 ti ve gtx470’in durumlarının yorumlanması. Bir an incelemeyi ben yazmışım gibi hissettim. 🙂

  Güzel inceleme olmuş teşekkürler.

  gtx560 ti belirtildiği gibi pek yenilik sunmayan ancak F/P oranıyla özellikle de performans seviyesine göre Nvidia’da eksik olan yönlerin giderilmesi ile rekabeti kızıştıracak, güzel bir kart olmuş. Ama “ti” ekini görünce korkmaya başladım. Nvidia sakın “mx” ekiyle dx10.1 destekli kartlar sunmasın? :/

 2. Sezai

  Nvidia İntel’in tik tak modelini benimsemiş anlaşılan, ilk fermiler tik aşamasıydı, bu defa tak sürümü geldi.
  İşte 8800 GT’den sonra alınabilecek en iyi f/p oranına sahip kart karşımıza çıktı.

Bir cevap yazın