Nvidia GeForce GTX 550 Ti İncelendi

Zotac GeForce GTX 550 Ti AMP! Edition

Zotac GeForce GTX 550 Ti AMP! Edition

Zotac GeForce GTX 550 Ti AMP! Edition

19 cm uzunluğa sahip olan Zotac’ın fabrika hızaşırtmalı modeli referans tasarıma göre şaşırtıcı bir şekilde daha kısa (yaklaşık 2 cm). Kasasında az yeri olan kullanıcılar için bu iyi şey. Tabi kartın boyutu sizi yanıltmasın 1 GHz çekirdek 2 GHz tarayıcı (shader) saat hızına sahip olan bu model oldukça güçlü bir performans sunuyor (referans tasarıma göre 100 / 200 MHz daha hızlı). Hızaşırtmadan bellekler de nasibini almış (350 MHz daha hızlı).

Zotac GeForce GTX 550 Ti AMP! Edition

Zotac GeForce GTX 550 Ti AMP! Edition

Kartın dış görünüşü hoşumuza gitti. Siyah kapak ve turuncu petekli havalandırma boşlukları farklı bir hava katmış. Zotac’ın seçtiği soğutma sisteminin yüksek saat hızına sahip bu model için yeterli olup olmadığını göreceğiz.

Zotac GeForce GTX 550 Ti AMP! Edition Ekran Çıkışları

Zotac GeForce GTX 550 Ti AMP! Edition Ekran Çıkışları

Zotac’ın AMP! Edition modeli referans kartta yer alan mini-HDMI çıkış yerine normal boyutlu HDMI çıkışı ve bir ek olarak DisplayPort çıkışıyla geliyor. HDMI çıkış 1.4 standartlarıyla uyumlu yani 3D ekranları destekliyor. Bu çıkışları kullanmak istemeyenler için referans tasarımda bulunan iki dual-DVI bağlantısı unutulmamış.

Zotac GeForce GTX 550 Ti AMP! Edition Kutu İçeriği

Zotac GeForce GTX 550 Ti AMP! Edition Kutu İçeriği

Tam boy HDMI ve DisplayPort çıkışları olduğundan kutudan dönüştürücü çıkması gerekmiyor. Yine de bir adet DVI-VGA dönüştürücüsü olması iyi olabilirdi. Yardımcı güç bağlantısı için Molex-PCIe dönüştürücüsü olmasıysa bir artı puan. Bunların dışında sürücü CD, kurulum kılavuzu, etiket gibi standart şeyler kutuda yer alıyor.

Zotac Firestorm

Zotac'ın Firestorm Uygulaması

Sürücü CD’sinde Zotac’ın Firestorm yazılımı yer alıyor. Bu basit ama etkili uygulamayla hızaşırtma ayarlarını kolayca kontrol edebiliyorsunuz. Arayüzün basit olması güzel ancak böylesi esnek bir kart için gerilim ayarları denetlenebiliyor olsaydı daha iyi olurdu.

6 Yorum

  1. mamad

    Performans tablolarına bakıp yeni kartların fiyatlarını da görünce gtx460 serisini daha çoook özleyecek gibiyiz. Performans, güç tüketimi, sıcaklık gibi konularda ya da direk olarak tüm konularda gtx460’ın gerisinde olan gtx550 ti daha yüksek bir fiyatla piyasaya sunuluyor. Bu açıkca fiyatları yükseltmektir. Nvidia, ilk nesil Fermi’lerdeki kaybının acısını çıkaracak gibi. Tabi benim gibi geçen yıl yaz sonu gtx460 alıp aylardır sorunsuz şekilde kullananlar için pek de sorun yok. Ama genel tablo iç açıcı değil. Saçma olan taraf, gtx550 ti’ın Nvidia fiyatlandırmasına göre Türkiye’de hd6850 ile yarışacağı gerçeğidir. Nvidia 150$ diyor peki bizim perakendeciler ne diyecek? 350 Lira seviyesinde rahatlıkla hd6850 bulunurken, 150$’ın üzerine eklenen her kuruş gtx550ti’ın ölüm fermanına atılan bir imza gibi olacak. Bakalım bu dx11 masalı nasıl bitecek?

  2. djemo31

    ulan cahil o ekran kartı sıcaklığı 32C değil oda sıcaklığıyla aradaki fark yani oda sıcaklığı 24C ise kartın çalışma sıcaklığı 56C oluyor. Sitenin orijinali ingilizce sizinkide baktığını kağıda yazmak olunca böyle oluyor.

Bir cevap yazın