Nvidia: GeForce GTX 480’nin İlk Sentetik Test Sonucunu Gösterdi

Size bir iyi, bir kötü haberimiz var. Nvidia, merakla beklenen Fermi tabanlı GeForce GTX 480 ekran kartından ilk test sonucunu, Youtube’da yayınladığı bir video ile bizlerle paylaştı. Bu iyi haber. Kötü haber ise: Nvidia, gerçek bir oyun testi yerine, DirectX 11 destekli sentetik test programı Heaven Benchmark’tan sonuçlar paylaşmış.

Videoda gördüğümüz kadarıyla, GTX 480 ve 5870 yarışa beraber başlıyor fakat daha sonra GTX 480 arayı ciddi bir şekilde açıyor. Youtube videosunda Nvidia’nın sözcülüğünü yapan Tom Petersen’nin dediğine göre; “GTX 480’nin arayı açma sebebi, nesneleri daha kabarık gösteren DirectX 11 etkisi Tessellelation. Sentetik test tessellation kullanmaya başladığı zaman GTX 480, DirectX 11’deki gücünü göstermeye başlıyor”. Açıkcası, sentetik testlerin inandırıcılığı konusunda şüpheliyim. Sayısı fazla olmasa da DirectX 11 efektleri kullanan oyunlar piyasada var. GTX 480 bu oyunlarda da fark yaratabilecek mi? Asıl sorulması gereken soru bu.

Tom Petersen’in tanıtımını yaptığı diğer bir teknoloji ise, GTX 400 serisi ile beraber gelecek olan çoklu ekranda stereo 3D teknolojisi. Nvidia’nın yayınladığı videoyu (youtube) aşağıda bulabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=vpdPSZB8A8E

4 Yorum

Bir cevap yazın