Nvidia GeForce GTX 460: İşte Beklenen Fermi

Sonuç

Bir milyar transistörün yarattığı fark gerçekten etkileyici. GF104 grafik işlemcisi, Nvidia’nın GTX 480 ve 470 kartlarını duyurduğundan beri beklediğimiz bir mimari kırpmaydı.

Eğer GeForce GTX 465 incelememi okuduysanız ve Fermi-temelli orta seviye bir kart için beklemeyi tercih ettiyseniz muhtemelen şu anda yüzünüzde bir gülümseme vardır. 1 GB GeForce GTX 460, kendisinden daha pahalı olan GeForce GTX 465 ile başa baş sonuçlar sunuyor. Eğer verdiğiniz paraya karşılık aldığınız başarıma bakarsanız yeni çıkan GTX 460 1 GB modeli en üst sıraya yerleşiyor. Buna bir de daha kısa PCB boyu (Radeon HD 5770 ile aynı), daha serin çalışma, daha düşük güç tüketimi ve daha sessiz fan eklenince tadından yenmiyor. GeForce GTX 460 1 GB’nin önümüzdeki günlerde büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşacağından şüphemiz yok. 3D Vision desteği, Bluray 3D özelliği, CUDA ve PhysX gibi Nvidia’ya özgü özellikleri de (AMD’nin bunların hiçbirine doğru düzgün verdiği bir cevap henüz yok) düşününce bu yorum daha da pekişiyor.

Tabi ki piyasada olan kartlar da hala ilgi çekici özelliklere sahip. Radeon HD 5830 ilk pazara çıktığında 240 $ seviyesinde olan fiyatı kullanıcıların dudak bükmelerine neden olmuştu. Bu kartın en az  20 $ daha ucuz olması ve Radeon HD 4890’ın 200 $ civarında olan fiyatına doğru yaklaşması gerekiyordu.

Şimdi ise rekabet işleri yeniden dengeye getirecek gibi görünüyor. GeForce GTX 460’ın duyurulmasından hemen önce AMD, Radeon HD 5830’un fiyatını 199 $ ile 229 $ arasına çekti (en başta söylediğimiz aralığa). Ancak bu fiyatla bile Radeon HD 5830’un işi çok kolay değil. Crysis ve Alien vs Predator testlerinde iyi sonuçlar almasına rağmen diğer oyunlarda GeForce GTX 460 1 GB’nin gerisinde kaldı. AMD’nin çoklu-ekran desteği sunan Eyefinity teknolojisine sahip olması ise dengeyi sağlıyor.

GeForce GTX 460 768 MB modeliyse Radeon HD 5830’un karşısında pek çekici değil. Daha düşün belleğe sahip olması yüksek çözünürlüklerde keskinliği yumuşatma açıkken dar boğaz yaşanmasına neden oluyor. Açıkçası ben olsam 20 $ daha harcar 1 GB’lik sürümü almayı tercih ederim.

Tabi bu kartların mükemmel olduğunu söylemek mümkün değil. Yeni eklenen bitstream (bitakışı) özelliği henüz çalışmıyor. Ayrıca üç ekrana sahip bir sistem kullanan birisi olarak Nvidia’nın aynı anda en fazla iki ekran çıkışı desteklemesi beni üzüyor. Nvidia bu desteği sağlayana kadar üç ekranla çalışan kullanıcılar Radeon 5000-serisi kartları tercih etmek zorundalar.

Nvidia GeForce GTX 460 - Tavsiye Eder

Yine de GeForce GTX 460 hakkında eksik listesi yapmak oldukça zor. Nvidia, GeForce GTX 480 ve GTX 470’in tanıtımı sırasında yaşanan pek çok sıkıntıyı GF104 mimarisiyle çözmüş görünüyor. Bu yongayı kullanan GeForce GTX 460 1 GB ise kesinlikle bir tavsiyeyi hak ediyor.

8 Yorum

  1. Ziyaretçi

    görünüşe göre 5830 ile aynı fiyat olma ihtimali var 260 dolar civarı bir fiyat ortalaması çıkması gerekiyor yurt dışı fiyatlardan ülkemizde 40 dolar civarı ek  fiyat oluyor nedense + kdv  bu şekle göre size göre hangisini almak gerek :??

Bir cevap yazın